Politika Domáce Top

Strany reagujú na výsledky volieb. Fico hovorí o zmene zákona, Bugár ho brzdí

Robert Fico naznačil, že by bolo dobré, aby bolo obsadzovanie postov starostov a primátorov výsledkom koaličných dohôd.- SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – (TASR, Redakcia) Zhodnotili dosiahnuté výsledky. Zástupcovia parlamentných politických strán a hnutí už majú jasno v tom, na čom po včerajších komunálnych voľbách sú. Zatiaľ, čo najsilenejšia parlamentná strana Smer-SD v krajských mestách pohorela, nezávislí kandidáti opozície zožali úspech. Predseda sociálnych demokratov Robert Fico už vyslovil myšlienku na zmenu zákona. Koaličný partner zo strany Most-Híd však tvrdí, že na to je už zrejme neskoro.

 

Podľa Fica sa ukazuje, že trend nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách je veľmi jasný, ale ukazuje sa tiež, že vládna koalícia reprezentovaná Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd je jediná, ktorá má štandardné politické štruktúry. “Blahoželám Andrejovi Dankovi (SNS), lebo má veľmi dobrý výsledok, ale aj Bélovi Bugárovi (Most-Híd), lebo má lepší výsledok ako SMK. Potvrdilo sa, že táto koalícia stranícky nemá alternatívu. Ukázalo sa, že opozícia reálne neexistuje, je to bublina. Jedinou reálnou opozíciou je KDH,” povedal Fico v relácii TA3 V politike.

Ako ďalej uviedol, napriek mediálnemu lynču voči Smeru-SD táto strana dosiahla uspokojujúci výsledok. “Jasné, že sme chceli viac, ale stranícky sme voľby vyhrali, a to napriek tomu, čo sa s nami dialo. Je to teda veľmi príjemný výsledok,” povedal.

Tiež sa zamyslel, či by Slovensko nemalo prejsť na český model komunálnych volieb, kde starostovia a primátori nie sú volení priamo občanmi, ale obsadzovanie týchto postov je výsledkom koaličných dohôd.

Podpredseda parlamentu a predseda strany Most-Híd Béla Bugár však tvrdí, že na to je už zrejme neskoro. “Rok 2019 je predvolebný, tam sa legislatíva spomalí a máme iné úlohy,” reagoval.

S volebným výsledkom svojej strany je spokojný. Ich cieľom vraj bolo získať o desať percent starostov viac, ako strana mala doteraz, a získala o 30 percent viac. „Ako Most-Híd máme 127 starostov. Som veľmi rád. Získali sme pozície aj tam, kde SMK veľmi silne bojovala. Trend je pomaličky rastúci, to ma teší,” povedal Bugár na TA3.

Danko hovorí o historickom úspechu

Predseda parlamentu a šéf národniarov Andrej Danko označil výsledok svojej strany za historický úspech. Ako povedal na TA3, SNS ešte nikdy nemala 160 vlastných starostov a primátorov a ďalších 50 koaličných a 1700 poslancov. Aj on uznáva vzostup nezávislých kandidátov. “Komunál sa ešte nezávislým politikom riadiť dá, ale predstavte si 150 nezávislých poslancov v NR SR, ktorí sa nikdy nedohodnú. Štát musia riadiť stabilizované skupiny ľudí. Tam, kde končia politické strany, začína diktatúra,” upozornil.

Opozícia je s výsledkami komunálnych volieb spokojná. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Sulíkovci sa zameriavajú na parlamentné voľby

Podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka robiť z komunálnych volieb závery pre parlamentné nemá žiaden zmysel. “Jediné, čo platí, je, že ľudia majú Smeru-SD plné zuby a chcú sa ho zbaviť. A to, na čo sa SaS najviac zameriava, sú voľby do NR SR. Ten vlak je však dobre rozbehnutý,” myslí si.

Na margo výsledkov mimoparlamentných zoskupení Spolu-občianska demokracia a Progresívneho Slovenska Sulík poznamenal, že konkurencia oživuje súťaženie. “Konkurencia je dobrá, o to lepší bude výsledok. Aj my sme kedysi bola nová ryba v rybníku,” pripomenul.

Sme rodina a OľaNO vyjadrili spokojnosť

Spokojný s volebným výsledkom je aj Boris Kollár (Sme rodina). Ako povedal, hnutie zaznamenalo najlepší výsledok spomedzi parlamentných opozičných strán, pričom ako meradlo použil počet zvolených starostov. “Samostatne ich máme najviac. Máme tiež 120 poslancov. Je to výborné,” odkázal.

Jána Marozsa z hnutia OĽaNO zasa teší volebný výsledok v Humennom, kde po ôsmich rokoch skončila na primátorskej stoličke Jana Vaľová (Smer-SD) a vystriedal ju Miloš Meričko, ktorý kandidoval aj s ich podporou.  “Humenné bola silná bašta Smeru-SD. A verím, že tak, ako Meričko vyhral v Humennom, je tu veľká nádej, že v roku 2020 si zoberú ľudia Slovensko späť do svojich rúk,” vyhlásil.