Domáce Šport Top

Strata formy a aktuálna kríza. Vlhovej sa v obrovskom slalome opäť nedarilo, skončila až desiata

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

KRANJSKA GORA – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila v druhom obrovskom slalome v Kranjskej Gore až na desiatom mieste. Vyhrala opäť Marta Bassinová z Talianska pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou a Slovinkou Metou Hrovatou.

Dva ťažké obrovské slalomy v priebehu dvoch dní boli testom nielen aktuálnej formy Petry Vlhovej pred majstrovstvami sveta, ale aj celkového rozpoloženia aktuálnej líderky celkového poradia Svetového pohára. Kopec v Kranjskej Gore, ktorý je primárne určený pre mužov totiž naznačil, že Vlhová nie je momentálne v ideálnej forme. Faktom je aj jej nahustený program, keď iba ona a Michelle Gisinova absolvovali zatiaľ všetky podujatia v tejto sezóne. Fyzická a najmä psychická únava je tak u Vlhovej prirodzeným vývojom. Ak chce na šampionáte v Taliansku obhájiť tri medaile, mala by si Vlhová so svojím tím upraviť program, viac oddychovať, regenerovať a trénovať. Lámať všetko cez koleno nie je momentálne najideálnejšie riešenie.

Zisk veľkého krištáľového glóbusu je samozrejme veľká motivácia pre Vlhovú, ale chce to okrem výsledkov aj správnu taktiku a plánovanie. V Slovinsku sa to potvrdilo. Kým v sobotu skončila v obrovskom slalome štvrtá, v nedeľu až desiata. Vlhová veľa stratila už v prvom kole, kedy na Mikaelu Shiffrinovú mala manko 1,43 sekundy a bola až ôsma. Na ťažkej zľadovatenej trati sa trápila od štartu do cieľa. Bolo cítiť, že viac chcela ako mohla. Zmeny rytmu a rýchlosti na terénnych nerovnostiach jej viditeľne nesedeli. Nebola to Vlhová z predchádzajúcich týždňov. Možno aj tlak na prvé miesto v celkovom poradí a veľké očakávania jej samej aj celého tímu robia 25-ročnej Liptáčke medvediu službu.

“Nie som príliš spokojná, nešla som tak, ako by som mala ísť. Pocit dnes nebude vôbec dobrý, na tejto trati je ťažké mať ho. Trošku som sa trápila, zatiaľ je to takto a uvidíme. Dnes to bolo oveľa technickejšie a zatočenejšie, v sobotu boli väčšie rozstupy medzi bránkami,” povedala Vlhová po prvom kole.

Bolo jasné, že druhá jazda musela byť až za hranicou rizika. Druhé kolo postavil taliansky tréner, čo mala byť výhoda pre Martu Bassinovú, Silviu Goggaiovú aj Federiku Brignoneovú. Trať bola technicky opäť náročná, najmä prvé štyri bránky po štarte a úsek medzi druhým a tretím medzičasom, kde bola najprudšia časť zjazdovky. Tam musela Vlhová predviesť úplne inú jazdu ako v prvom kole.

Po prvej pätnástke bola najrýchlejšia Nina O´Brienová z USA, no odstupy na ďalších miestach boli minimálne. O pódiu však mohlo teoreticky snívať iba prvých päť lyžiarok po prvom kole, medzi ktorými bol iba sekundový rozdiel. Vlhová musela predviesť jazdu snov na to, aby zamiešala karty a dostala sa medzi prvé tri. Slovenka sa na štart dostala ako ôsma od konca a na dovtedy prvú Wendy Holdenerovú mala k dobru pol sekundy. Švajčiarka ale predviedla skvelú a bezchybnú jazdu, veď dovtedy druhej v poradí nadelila viac ako sekundu. Vlhová musela jednoducho riskovať.

Vlhová chcela napraviť veľmi zlý dojem z prvého kola, ale od štartu bolo cítiť, že to nie je ono. Bolo to priveľmi silové a málo rytmické. Petra bojovala so sebou aj s traťou. Iba na prvom medzičase bola pred Holdenerovou a v cieli z toho bolo tretie miesto. Hore však ešte čakalo sedem zjazdárok. Nebolo to deň slovenskej šampiónky v obrovskom slalome. Pred MS prišla nielen o poriadne veľa bodov v celkovom poradí Svetového pohára, ale možno aj o psychickú pohodu a sebavedomie. Veď rozdiel medzi Vlhovou a Gisinovou sa scvrkol už iba na 60 bodov.

Navyše sa k Petre priblížila na rozdiel 152 bodov aj Bassinová, ktorá si v Kranjskej Gore zopakovala triumf zo soboty. Druhá bola Gisinová a tretia Hrovatová.  “Je to nesmierne emotívne, nemôžem uveriť, čo sa mi podarilo. Lyžovala som neuveriteľne, nič viac sa k tomu nedá povedať,” povedala v cieli 24 ročná Talianka. “Dnešné jazdy nehodnotím veľmi dobre, pretože neboli ideálne, hoci som možno nerobila výrazné chyby. Žiaľ, tento víkend to bolo takto. Keby som vedela, čo tomu chýba, tak by som to napravila. Keď víťazím, tak sa teším, keď nie, snažím sa z toho poučiť,” zhodnotila Vlhová obrovský slalom.

Výsledky obrovského slalomu  v Kranjskej Gore

1. Marta Bassinová (Tal.) 2:18,06 min, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,66 s, 3. Meta Hrovatová (Slov.) +0,73, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,14, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,25, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,27, 7. Sofia Goggiová (Tal.) +2,07, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,14, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,32, 10. Petra VLHOVÁ (SR) +2,41

Celkové poradie
1. VLHOVÁ 775 bodov, 2. Gisinová 715, 3. Bassinová 623, 4. Shiffrinová 565, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 483, 6. Gutová-Behramiová 472