Stredisko lavínovej prevencie varuje. V Tatrách stúpa nebezpečenstvo

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Lavínové nebezpečenstvo vplyvom sneženia a silného vetra stúpa vo všetkých horských oblastiach Slovenska. Najkritickejšie sú vysoké polohy Vysokých a Západných Tatier, popoludní aj Nízkych Tatier, kde je zvýšené lavínové nebezpečenstvo tretieho stupňa z päťdielnej stupnice. Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) na svojej stránke, v Malej a Veľkej Fatre je zatiaľ mierne lavínové nebezpečenstvo, ale je predpoklad, že v ďalších dňoch bude stúpať.

 

Nový sneh je neustále previevaný na záveterné svahy najmä severovýchodnej, východnej a juhovýchodnej orientácie, kde je ukladaný vo forme nestabilného doskového snehu, vankúšov a prevejov. Uvoľnenie lavíny je v týchto miestach možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj stredne veľké spontánne lavíny.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, hmlisté počasie a prakticky všade so snežením, pod 900 metrov s dažďom. Hranica sneženia sa počas včerajšieho dňa znižovala z 1400 na 900 metrov, pričom pripadlo 5 až 20 centimetrov, miestami 20 až 30 nového snehu. Sneženie je sprevádzané veľmi silným vetrom prevažne západných smerov na záveterné svahy a do žľabov, pod skalné steny a pod. Rýchlosť vetra sa pohybuje od 5 do 20, v nárazoch až 30 metrov za sekundu.

Teplota vzduchu zatiaľ nie je veľmi nízka, čo je z pohľadu lavínového rizika pozitívne. Pohybovala sa od -7 do 0°C. Snehová pokrývka je nerovnomerne rozmiestnená, na záveterných svahoch a v žľaboch sa nachádza aj 50 cm nového snehu, a naopak, horské hrebene a rebrá sú vyfúkané do trávy alebo ľadu. Celková výška snehu je na toto ročné obdobie naďalej podpriemerná.

Viac o téme: dážď, Horská záchranná služba, horské oblasti, lavína, nebezpečenstvo, Nízke Tatry, Slovensko, sneh, Stredisko lavínovej prevencie, teplota, vietor, Vysoké Tatry, vzduch

Súvisiace články