Zahraničné

Strednú časť Chotvátska zasiahli ďalšie zemetrasenia

Zdroj: TASR / AP

ZÁHREB – Po silnom zemetrasení z utorka zažíva stredná časť Chorvátska naďalej dotrasy. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) hlásilo v oblasti mesta Petrinja v piatok ráno otrasy s magnitúdami 3,8 a 3,6, informovala agentúra DPA.

Najväčšie následky malo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,4 spred troch dní, ktoré spôsobilo veľké škody v mestách Sisak, Petrinja a Glina i v okolitých dedinách. O život prišlo sedem ľudí vrátane 12-ročného dievčaťa. Zranenia utrpelo 26 ďalších. Oblasť juhovýchodne od metropoly Záhreb postihujú zemetrasenia od pondelka. Do štvrtka tam zaznamenali 265 otrasov zeme s magnitúdou vyššou ako 1,0, uviedli v piatok dopoludnia chorvátske médiá.

V meste Petrinja strávilo mnoho ľudí tretiu noc po sebe von pred svojimi domovmi, väčšina z nich vo svojich autách. Civilná ochrana medzičasom zriadila v postihnutom regióne núdzové prístrešia pre ľudí, ktorých domy nie sú obývateľné.

Región, ktorého historický názov bol Banija alebo Banovina, hraničí s Bosnou a Hercegovinou. Je pomerne riedko obývaný a považovaný za chudobnejší a menej rozvinutý ako zvyšok krajiny, píše DPA. Okrem toho bol počas vojny v Chorvátsku (1991 – 1995) oblasťou bojov a mnohé vtedy poškodené domy boli opravené len provizórne a sú v zlom stave.

Chorvátsko sa s následkami zemetrasenia vyrovnávalo už začiatkom predošlého roka. Vlani v marci si zemetrasenie s magnitúdou 5,4 vyžiadalo značné škody v Záhrebe. Zomrela pri ňom mladá žena a zranenia utrpeli viac ako dve desiatky ľudí.