Pri streľbe v Holandsku prišli o život traja ľudia. Polícia zatkla podozrivého z útoku

UTRECHT – Streľba v holandskom meste Utrecht si vyžiadala tri obete a deväť zranených. Na mieste zasahovala protiteroristická jednotka a tri vrtuľníky. Polícia podozrivého vo večerných hodinách zatkla.

 

Holandská polícia zatkla muža podozrivého z útoku  v holandskom Utrechte, pri ktorom prišli o život traja ľudia prišli a ďalší deviati boli zranení.

Strelec spustil paľbu v električke o 10:45 hodine. Potom sa dal na útek. Viacero médií vrátane “AD” najprv informovalo, že išlo o viacerých páchateľov. Polícia to nepotvrdila, ale ani nevylúčila.

K útoku došlo na námestí 24. októbra. Po streľbe ho uzavreli. Polícia vydala tiež odporúčanie k uzavretiu všetkých škôl. Študentov vyzvala, aby neopúšťali budovu miestnej univerzity. Obyvateľom tiež neodporúčala opúšťať svoje domovy. Okrem toho posilnila hliadky na železničných staniciach a letiskách. Všetky mešity v meste boli tiež uzavreté.

Podozrivý zo streľby

Holandská polícia počas pátrania zverejnila fotografiu v Turecku narodeného muža.„Polícia vás žiada, aby ste si dávali pozor na 37-ročného Gokmana Tanisa (narodeného v Turecku) v súvislosti s incidentom z tohto rána,“ uviedla polícia počas dňa na Twitteri. „Nepribližujte sa k nemu,“ dodala polícia. Auto Renault Clio, po ktorom polícia pátrala a na ktorom mal páchateľ ujsť, sa medzičasom našlo.

https://twitter.com/PolitieUtrecht/status/1107632105780113408

Streľba na viacerých miestach

Pre provinciu Utrecht bol vyhlásený najvyšší stupeň ohrozenia pred teroristickým útokom.  Koordinátor pre boj proti terorizmu Pieter-Jaapa Aalbersberg  počas pondelka informoval, že k streľbe došlo na viacerých miestach.

Holandský premiér je znepokojený

Holandský premiér Mark Rutte vyjadril svoje znepokojenie nad situáciou v Utrechte. Zriadený bol krízový štáb. Oznámil tiež, že zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.

Výpovede očitých svedkov

“Bol som na ceste z práce, keď sa to stalo. Stál som na ulici 24. Oktoberplein na semafore a videl som ženu ležať na zemi. Mala medzi 25-30 rokov,” povedal očitý svedok. Potom počul tri výstrely. Štyria muži sa podľa neho ponáhľali k jednej žene a pokúšali sa ju odtiahnuť. “Potom som opäť počul ‘bum, bum’ mladíci ženu zase pustili. Panoval veľký chaos.”

Iný muž, ktorý v čase incidentu sedel v električke, vypovedal, že jeden muž sa zrazu postavil a začal strieľať do cestujúcich. “Vodič nemohol ihneď otvoriť dvere. Dvaja mladíci preto vykopli jedno okno vedľa mňa. Tak som sa dostal von a utiekol som – tak ako mnoho ďalších,” povedal.

 

Viac o téme: aktualizované, električka, Holandsko, polícia, protiteroristická jednotka, streľba, Utrecht, vojenský vrtulník, zranení

Súvisiace články