Domáce GPlus Top

Stretnutia s medveďmi nie sú na Slovensku ojedinelé. Odborníci radia, ako sa zachrániť

Zdroj: TASR / Denisa Horváthová

BRATISLAVA – Stretnutia ľudí s medveďmi sa stávajú čoraz častejšie. Našťastie útokov sa tak veľa neeviduje. Posledný medializovaný prípad, kedy bol v blízkosti obydlí videný medveď, sa stal začiatkom tohto týždňa. Čo však robiť v prípade, ak sa stretnete s medveďom? Glob.sk prináša rady odborníkov.

 

Začiatkom týždňa vyplašil obyvateľov Senice a okolia prechádzajúci sa medveď hnedý, ktorý pravdepodobne hľadal potravu. Podľa šéfa spoločnosti Slovak wildlife society Robina Rigga v prípade, ak dôjde k stretu človeka s medveďom, by sme mali zachovať pokoj. “Nemali by sme robiť žiadne prudké reakcie, ale ostať stáť na mieste a zachovať pokoj. Najlepšie je zväčšovať vzdialenosť medzi nami a medveďom, ale nie útekom,” vysvetlil. Iný spôsob riešenia situácie by totiž medveď mohol vyhodnotiť ako útok. 

Ak sa s medveďom stretneme mimo jeho prirodzeného obydlia, ktorým je les, mali by sme podľa Štátnej ochrany prírody zavolať na ich číslo 211. Prípadne územne príslušnú správu národného parku, alebo na číslo Chránenej krajinnej oblasti. “Tá zabezpečí v prvom rade monitoring a zhodnotenie situácie, v odôvodnených prípadoch sa môže zavolať aj polícia. O ostatné kroky sa operatívne postarajú tieto subjekty,” napísali pre Glob.sk. To, že sa medvede dostanú k ľudským obydliam, má podľa odobrníkov za následok viacero vecí. Hlavným z nich je hlad medveďa, pričom v mestách nemusia byť dostatočne zabezpečené kontajnery proti tomu, aby z nich rabovali jedlo. Podobná situácia nastáva aj v prípade včelínov, odkiaľ zvyknú kradnúť med. Tie je treba v takom prípade ohradiť.

Medvede často prichádzajú k obydliam, aby vykrádali kontajnery a brali zvyšky jedál. Zdroj: TASR / Františšek Iván

“Dôležité je upozorniť, že výskyt medveďov v okolí obcí je často spôsobený aj chybou človeka. Výsadba atraktívnych poľnohospodárskych plodín (kukurice) v podhorských oblastiach, prikrmovanie poľovnej zveri, nedostatočne zabezpečené včelie úle alebo stáda (napr. ohradené elektrickými ohradníkmi) lákajú medveďa do blízkosti ľudských sídiel za zdrojom ľahko získateľnej potravy. Tiež nedostatočne obhospodarovaná krajina, zarastajúce lúky a pasienky, ponúkajú lepšie možnosti úkrytu pre medveďa aj v blízkosti obcí. Svojou vlastnou činnosťou vie človek ovplyvniť výskyt tohto druhu v svojom okolí,” uvádzajú zamestnanci Štátnej ochrany prírody. 

Treba byť hlučný

Najčastejšie je možné medvede vidieť na strednom Slovensku, v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier, či Veľkej Fatry. Avšak, ich výskyt v tých lokalitách neznamená, že sa s nimi aj určite stretneme. Najväčšie problémy s výskytom medveďov v okolí ľudských obydlí majú vo Vysokých Tatrách. “Do niektorých lokalít medvede pravidelne chodia, aby vybrali potravu z kontajnerov. Situácia sa upokojila pred pár rokmi, kedy v kritických oblastiach zamkli kompetentné orgány kontajnery do klietky,” vysvetlil Rigg. 

Avšak, treba brať do úvahy aj to, že veľká väčšina medveďov sa snaží vyhýbať kontaktu s ľuďmi. Z toho dôvodu by sme podľa odborníkov v prípade, ak sa vyberieme do lesa, mali dať o sebe patrične vedieť. Napríklad si pískať, alebo sa rozprávať s ďalším človekom. A to z dôvodu, aby sa medveď dokázal čo najrýchlejšie skryť, aby nedošlo k jeho stretu s ľuďmi. “Strety vznikajú často vtedy, ak je medveď prekvapený, lebo nevedel o človeku dopredu, aby zabránil stretnutiu. Je potrebné byť pozorný v hustých porastoch mimo turistických chodníkov, v ranných a večerných hodinách, kedy je pravdepodobnosť stretu vyššia,” vysvetlili. 

Nebezpečenstvo môže vyvolať aj pes

V súčasnosti však nikto nevie s istotou povedať, či nie je populácia medveďom premnožená. Z toho dôvodu v súčasnosti prebieha opakované sčítanie medveďov na základe analýz DNA vzoriek. Pomocou sčítania by sa malo zistiť, ako sa mení početnosť medvedej populácie v rámci Slovenska. “Najviac údajov o pozorovaní medveďa hnedého je v jarnom období v čase medvedej ruje, kedy dochádza k zvýšenému sezónnemu výskytu tohto druhu aj v okolí ľudských sídiel, kde sa mladé jedince, ale aj medvedice s mláďatami snažia nájsť úkryt pred dominantnými samcami. Druhým obdobím je jeseň v čase dozrievania poľnohospodárskych plodín a ovocia, čo v prípade nevykonania preventívnych opatrení (oplotenie, pravidelný zber popadaného ovocia) láka jedince do blízkosti ľudských sídiel za účelom ľahko získanej potravy,” uviedli.

Najčastejšie je medveďa v blízkosti ľudských obydlí vidieť v období ruje. Zdroj: TASR / AP

Ľudia by si mali dať pozor najmä v prípade, ak sa v okolí pohybuje medvedica s mladými, prípadne, ak je na prechádzke spolu s nimi aj pes. Medveď totiž môže výskyt psa vyhodnotiť ako potenciálne nebezpečenstvo. Rovnako aj v prípade, ak sa práve kŕmi potravou, ktorú by si chránil. V takýchto prípadoch by mohlo dôjsť aj k poteciálnemu útoku. 

Galéria
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván
Najčastejšie je medveďa v blízkosti ľudských obydiel vidieť v období ruje. Zdroj: TASR / AP
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / mesto Vysoké Tatry
Medvede sa najviac vyskytujú na strednom Slovensku. Zdroj: TASR / Duššan Hein
Zdroj: TASR / Denisa Horváthová
Ilustračné foto. Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta
navigate_before
navigate_next