Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Zvláštna hra, z ktorej behá mráz po chrbáte. Je stretnutie s démonmi na javisku iba čistou ilúziou?

Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

BRATISLAVA – Bol to iba sen alebo skutočnosť? Nie vždy je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá. Žijeme v ilúzii alebo je všetko iba realita? Alegorická hra Divadla LUDUS Modrý vták kladie niekoľko otázok, na ktoré sa len ťažko hľadajú tie správne odpovede. Na prvý pohľad detská hra plná fantázií, no pod rúškom skrýva niečo tajomné.

 

Hra Modrý vták ponúka divákom možnosť aspoň na chvíľu vypnúť a porozmýšľať nad súčasným uponáhľaným svetom. Často zabúdame na svoje sny a čo je najhoršie, aj na svojich príbuzných, ktorí už medzi nami nie sú. Cez súrodencov Tyltyl a Mytyl sa ocitáme v krajinách nepoznaného sveta, v ktorom sa zjavujú duše všetkého minulého i budúceho. Zrazu na nás prehovorí duša chleba alebo cukru. Na prvý pohľad to vyzerá ako úplná hlúposť, no opak je pravdou. ,,Hra Modrý vták je archetypálne o dobre a zle. O živote ako takom, o istých prioritách a o tom, čo je pre nás v živote neviditeľné, ale je to veľmi podstatné,‘‘ povedala pre Glob.sk herečka Zuzana Vačková, ktorá stvárňuje Svetlo.

 

Súrodenci sa stretnú s dušami chleba či cukru. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

Čo je skutočné?

Inscenácia nám okrem rozprávkového príbehu ponúka pohľad na rôzne spôsoby vytvárania ilúzie. Počas putovania nás súrodenci zavedú k démonom, ukážu nám duše strašidiel, stromov, ale aj rôznych chorôb. Ak sa ale nad tým zamyslíme, čo myslíte, je to naozaj svet ilúzie? ,,Ja si nemyslím, že je to svet ilúzie. Ja si myslím, že je to svet, ktorý my nevidíme, ale to nie je ilúzia, lebo ten svet tu je. A to, že my ho voľným okom nemôžeme vidieť, tak to je jedna vec. Ale to, že tu nejaké dobro a zlo je, veď to je rukolapné. V tejto našej divadelnej hre sa deti môžu stretnúť s démonmi, chorobami, vojnami, môžu stretnúť tých, ktorí tu už nie sú a rozprávať sa s nimi. Veď povedzme si otvorene, ktorý človek, keď spomína na svojich najbližších, ktorí tu už nie sú, sa s nimi v duchu nerozpráva,‘‘ zdôraznila Vačková.

 

Počas ich putovania nechýba ani stretnutie so zlými pokušiteľmi. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

Cukor má dušu

Podľa herečky si v hre nájde každý divák to svoje. ,,Pre mňa hlavným posolstvom je hľadanie istého dobra, lásky a porozumenia. Každý si môže to, čo je modrý vták pomenovať po svojom. Pre niekoho je to šťastie, pre niekoho to je láska, pre niekoho to je porozumenie. V tejto hre je niekoľko veľmi silných momentov a čo sa veľmi teším, že zisťujem, že to detské publikum je otvorené týmto myšlienkam a že dokáže byť akoby menej materialistické, a dokáže sa položiť na našu vlnu, ktorú my v tomto predstavení prinášame. Tie deti sa vedia stotožniť s tým, že mačka, pes, chlieb aj cukor majú dušu a že existuje svetlo a tma. Že existuje dobro a zlo,‘‘ dodala herečka Zuzana Vačková.

 

V hre dôjde k dojímavému stretnutiu so starými rodičmi, ktorí už nežijú. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

Pieseň si získa každého

Počas príbehu sa dvom súrodencom sníva sen, v ktorom sa im zjaví čarodejnica. Tá ich vyzve, aby prehľadali svet a priniesli jej modrého vtáka, ktorý jediný môže vyliečiť jej chorú Dorotku. Na začiatku modrý vták predstavuje sebeckú túžbu po šťastí, ale na konci nádej a súcit. Keď sa Mytyl s Tyltylom prebudia, svet sa im bude javiť úplne iný, premenený, akoby sa vrátili z dlhej cesty. ,,Vo sne, podobne ako v divadle, nič nie je také, ako sa zdá. V divadle aj v sne je na konci všetko úplne iné, ako na začiatku. Tá veľká premena sa udeje v našich mysliach a dušiach,‘‘ vysvetľuje divadlo LUDUS. Hra dostane detských divákov nielen príbehom, ale aj piesňou Modrý vták, ktorá počas inscenácie zaznie hneď niekoľkokrát. Na záver predstavenia ju okrem hercov spievajú aj samotné deti.

Obsadenie:

Tyltyl:  Markus Filipko / Benjamín Lacko
Mytyl:  Lara Baranová / Lea Lacková
Thália: Dagmar Bruckmayerová / Zuzana Frenglová
Svetlo: Zuzana Vačková
Čas: Andrea Bučko / Renáta Ryníková
Tma: Elena Podzámska
Mačka: Katarína Baranová
Chlieb: Michal Rovňák
Cukor: Kamil Kollárik
Pes: Dávid Kakaš / Peter Kiss
Starí rodičia: Xénia Kubová a Peter Kuba
Chór: Mirka Durná, Lenka Libjaková, Renáta Ryníková, Andrej Kováč, Peter Kiss, Simon Fico, Dávid Kakaš

 

Čarodejnica ich požiada o nájdenie modrého vtáka. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Súrodenci Tyltyl a Mytyl snívajú spoločný sen. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Tma ukáže deťom všetky strašidelné zákutia. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Súrodenci Tyltyl a Mytyl snívajú spoločný sen. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Keď sa zdá, že modrého vtáka majú, mýlia sa. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Vo sne, podobne ako v divadle, nič nie je také, ako sa zdá. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Prehovoria aj duše stromov či zvierat. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Okrem Svetla nechýba Tma. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Deti stretnú rôzne strašidlá či démonov. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Deti sprevádzajú duše psa, mačky, cukru a chleba. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Čarodejnica deťom ukáže úplne iný svet. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
Súrodenci Tyltyl a Mytyl snívajú spoločný sen. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert
navigate_before
navigate_next