Domáce Politika Top

Striedanie moci bude v tieni koronavírusu. Zvláštne opatrenia aj minister v karanténe

Rúška nosia politici pri oficiálnych príležitostiach už niekoľko dní. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Rúška, rukavice a obmedzenie fyzického kontaktu na minimum. Stará a nová vláda si odovzdávajú moc v čase, keď je na Slovensku aj vo svete témou číslo jedna nový druh koronavírusu označený ako COVID-19. Ulice sú prázdne, podniky, školy aj niektoré obchody zatvorené. Nakazených napriek tomu každým dňom pribúda. Aktuálna situácia sa odrazí aj pri nástupe nových politikov do funkcií.

 

Obmedzenia či rôzne opatrenia fungujú v štátnych inštitúciách už niekoľko dní. Úrad vlády napríklad vyzýval médiá, aby k nim posielali vždy iba jeden štáb. Samozrejmosťou bolo aj nosenie rúšok. Kancelária prezidenta zasa využila pekné počasie, ktoré sprevádzalo začiatok jari brífingy či vyhlásenia usporadúvala vonku na nádvorí pred prezidentských palácom. Tiež vyzývala novinárov, ktorí majú zdravotné problémy, aby do paláca nechodili. Opatrenia prijal aj parlament.

V čase, keď stále platí, že ľudia by sa nemali zhromažďovať vo väčších skupinách a mali by sa vyhýbať fyzickému kontaktu, sú však na programe dve veľké akcie – ustanovujúca schôdza parlamentu a menovanie novej vlády. Schôdza musí byť totiž podľa zákona zvolaná 30 dní od konania volieb. Prebehnúť musí aj akt menovania nových členov vlády do funkcií. Obe tieto udalosti sa teda uskutočnia. Bude to však za sprísnených pravidiel.

 

Ustanovujúca schôdza parlamentu sa bude tradične konať v rokovacej sále NR SR. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V rukaviciach

Ako prvá je už v piatok na programe ustanovujúca schôdza parlamentu, na ktorej zložia noví zvolení poslanci slávnostnú prísahu. Akt obvykle prebieha tak, že poslanec s rukou na Ústave SR zloží sľub vyslovením slova „sľubujem“ a následne si podá ruku s predsedom parlamentu. Presne takto prebiehala ceremónia počas predchádzajúcich siedmich volebných období. To ôsme však bude špecifické. Prezidentka Zuzana Čaputová ešte začiatkom týždňa po stretnutí s Petrom Pellegrinim a Igorom Matovičom uviedla, že miesto konania schôdze je v kompetencii dosluhujúceho predsedu parlamentu Andreja Danka. „Podľa doterajších rozhovorov to bude budova NR SR, ktorá bude na to technicky a bezpečnostne prispôsobená a vybavená,“ povedala v pondelok Čaputová.

To, že sa akt bude konať v rokovacej sále parlamentu, neskôr potvrdila aj samotná Kancelária Národnej rady. Avšak prebehne za prísnych bezpečnostných opatrení. „Kancelária Národnej rady SR v zastúpení Odborom komunikácie s médiami a verejnosťou si vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 dovoľuje informovať, že Ustanovujúca schôdza NR SR dňa 20. marca 2020 so začiatkom o 9:00 bude z bezpečnostných a preventívnych opatrení bez prítomnosti médií a verejnosti. Naďalej totiž platí usmernenie, že budova Národnej rady SR je v núdzovom režime, a teda vstupujú do nej len zamestnanci K NR SR, poslanci a poverené osoby,“ informovali z parlamentu.

Kvôli hrozbe šírenia koronavírusu bude samotným poslancom pred vstupom do parlamentu meraná teplota. Opatrenia sa ich dotknú aj počas samotného aktu skladania sľubu. Každý, kto bude počas slávnostnej ceremónie prítomní v rokovacej sále, bude musieť mať na tvári rúško. Poslanci by okrem toho mali mať nasadené aj rukavice. Súčasťou ceremónie je totiž aj podanie si ruky nových poslancov s končiacim predsedom parlamentu, ktoré je stanovené v Ústave a nemôže tak byť vynechané. Podľa informácií Glob.sk však mala časť poslancov vyjadriť nesúhlas s tým, aby na Ústavu SR priložili ruku v rukavici. Nasadené by ich však po celý čas mal mať končiaci predseda parlamentu Andrej Danko.

 

V rúškach absolvovala posledné rokovania aj končiaca vláda. Zdroj: Úrad vlády SR

Minister v karanténe

Rovnako špeciálny bude aj akt výmeny vlád. Zuzana Čaputová už v pondelok pripustila, že zvažujú využitie exteriéru. „Nebude to prezidentská záhrada, ale možno zadné nádvorie,“ uviedla začiatkom týždňa. Kancelária prezidenta však nakoniec oznámila, že piatková demisia Petra Pellegriniho, ako aj sobotné menovanie novej vlády sa budú konať vo Veľkej sále Prezidentského paláca. Aj v tomto prípade budú musieť mať prítomní na tvárach rúška. Pri predávaní menovacích dekrétov sa však nevyžaduje podanie si rúk medzi prezidentkou a menovaným členom vlády, hoci historicky sme toho boli pri podobných udalostiach svedkami. V čase šírenia sa nového koronavírusu však zrejme dôjde iba k podaniu si dokumentov bez ďalšieho kontaktu.

Menovania sa okrem toho nezúčastní Ivan Korčok, ktorý mal byť novým ministrom zahraničných vecí. Korčok je totiž aktuálne stále veľvyslancom v Spojených štátoch amerických, vymenovaný za člena vlády tak zatiaľ byť nemôže. Okrem toho by po návrate na Slovensko musel stráviť 14 dní v povinnej karanténe. Na menovaní by tak nemohol byť prítomný v žiadnom prípade.

Bez médií

Rovnako ako ustanovujúca schôdza parlamentu, tak aj menovanie vlády, prebehne bez prítomnosti médií. „Uvedomujeme si, že vymenovanie novej vlády je jednou z najočakávanejších udalostí roka a záujem o mediálne pokrytie tejto udalosti je mimoriadny,“ uviedla kancelária prezidenta. Oba akty bude vysielať televízia a online ich budete môcť sledovať aj na webe. Zároveň obe inštitúcie poskytnú potrebný obrazový či zvukový materiál médiám.

Je to vôbec prvýkrát v našej histórii, čo sa bude oficiálne prevzatie moci odohrávať za takýchto podmienok. Je to však aj prvýkrát, čo sa vlády menia počas tak závažnej epidémie, akej sme aktuálne svedkami.

Mohlo by vás zaujímať: