Domáce Spoločnosť Top

Študenti majú za sebou písomné maturity. Ich náročnosť kritizujú nielen oni, ale aj učitelia

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BRATISLAVA – Stredoškoláci sa tento rok pri písomných maturitách opäť zapotili. Ako to už býva zvykom, aj teraz sa domnievajú, že nároky na ich vzdelanie neustále rastú. Na údajne neprimerané otázky zo slovenského jazyka a literatúry hromžia na sociálnych sieťach nielen študenti, ale aj samotní pedagógovia. Zo strany Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) sa cítia byť šikanovaní a bojujú za zrušenie tohtoročných maturít.

 

Národný ústav zodpovedá za vypracovanie externej a písomnej internej časti maturitnej skúšky. Cieľom je overiť a zhodnotiť vedomosti a zručnosti, ktoré študenti nadobudli počas štúdia na strednej škole. ,,Testujú sa zručnosti a kľúčové kompetencie ako počúvanie s porozumením (v cudzích jazykoch), čítanie s porozumením, gramatika v kontexte, schopnosť prezentovať vlastný prejav písomnou formou (v cudzích aj vyučovacích jazykoch). Testy z matematiky preverujú nielen vedomosti a zručnosti žiakov, ale sú zamerané aj na matematickú gramotnosť,” uvádza NÚCEM na svojom webe.

Zákerná skúška? 

Po tohtoročných písomných maturitách zo slovenského jazyka a literatúry sa však spustila vlna kritiky. Podľa niektorých študentov boli otázky neprimerane zložité a úmyselne konštruované tak, aby maturanti zlyhali. Pre Glob.sk sa k náročnosti externej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka vyjadrila aj predsedníčka predmetovej maturitnej komisie jedného z bratislavských gymnázii. Maturitná skúška podľa nej nebola ani tak ťažká, ako zákerná. Na sociálnej sieti sa s negatívnymi pocitmi z maturitnej skúšky podelil aj študent Damián.

Zdroj: Damián Diškanec

Maturanti spisujú petíciu

Študenti si dokonca vytvorili petíciu, na základe ktorej požadujú zrušenie tohtoročných maturít zo slovenčiny. Podpísalo sa pod ňu už takmer 900 nespokojných stredoškolákov a ich počet sa stále zvyšuje. Petíciu podporujú študenti z rôznych kútov Slovenska. Sami sú si však vedomí, že ňou nič nedosiahnu. ,,Maturitné testy 2019 boli neprimerané na vedomosti SJL stredoškoláka. Veľa matematiky a dejepisu. Maturitné testy by sa ďalší rok mohli volať IQ test v slovenskom jazyku. Petícia ma iba ukázať koľko študentov zo 43000 je proti 2019 maturitám. Viem, že sa maturity nezrušia…,” píše sa v úvode petície. 

Lubyová oficiálny podnet nedostala 

Ministerstvo školstva, a rovnako tak ani NÚCEM neobdržali žiadny oficiálny podnet na prešetrenie maturitných otázok zo slovenského jazyka. Pokiaľ by sa tak stalo, žiadosťou by sa zaoberala validačná komisia. ”Určite nie je cieľom dávať nezmyselné otázky. Len keď dáte niečo pre desaťtisíce ľudí, nájdu sa aj ľudia, ktorí majú iný názor. Práve na to je validačná komisia, aby sa týmto zaoberala,” vyjadrila sa na margo kritiky ministerka školstva Martina Lubyová. Študenti sa s podaním oficiálnej žiadosti spoliehajú na pedagógov. ,,Osobne som petíciu nepodpísal, pretože mi to nepríde ako správne riešenie. Čakám na profesorov kým podajú sťažnosť. A zároveň s nimi by sme šli do ulíc s tým, že by to bolo aj papierovo, ale aj účasťou pred ich ústavom. Cieľ a plán sa musí ešte vypracovať,” povedal pre Glob.sk maturant Damián.

Galéria
Opravný termín maturít vyčlenilo ministerstvo školstva na 3. septembra až 6. septembra. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa
Ani ministerstvo školstva a ani NÚCEM neobdržalo oficiálny podnet na prešetrenie náročnosti maturitných otázok. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Podľa Slovenskej komory učiteľov mierne zvýšenie miezd nastupujúcich pedagógov, nezaručí vyšší záujem o túto profesiu. Zdroj: TASR / Roman Hanc
navigate_before
navigate_next