Spoločnosť Domáce

Študenti sa pochvália svojimi výtvormi. Prvoradá je pre nich bezpečnosť na internete

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Žiaci a študenti budú už 14. rok prezentovať svoje projekty zamerané internet a jeho bezpečnosť. Finále súťažnej konferencie Junior Internet AMAVET 2019 sa uskutoční 5. a 6. apríla na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. TASR o tom informoval koordinátor projektov Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) Ján Nemec.

 

Súťažná konferencia je určená žiakom základných a stredných škôl do 20 rokov. Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tímy maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie, internetovú grafiku a dizajn, písanie textov a blogov na webe. Tiež tvorbu mobilných a internetových stránok so vzdelávacím obsahom. Súťaž dopĺňajú rôzne workshopy, diskusie a prezentácie, v tomto roku zamerané na tému bezpečnosti internetu.

„Naším cieľom v projekte je zefektívnenie podmienok a inovácia systematickej práce s mládežou prostredníctvom neformálneho vzdelávania, výskumu a vývoja a stimulovať potenciál mládeže v menej rozvinutých regiónoch Slovenska v oblasti vedy a techniky,” povedala o konferencii riaditeľka AMAVET Gabriela Kukolová.

Piatkový (5. 4.) program je určený aj pre školy a verejnosť. Pripravila ho AMAVET v spoluprácu so združením digiQ, ktoré sa venuje vzdelávaniu v oblasti bezpečného internetu pre deti a mládež. Organizátori účastníkom ponúknu interaktívnu diskusiu o kybernetickej bezpečnosti. „Okradnutým vo virtuálnom svete sa môže stať každý a takéto krádeže so sebou prinášajú nielen finančné straty. Predstavíme si praktické tipy, ako si môžeme každodenne posilňovať kybernetickú imunitu,” povedala riaditeľka digiQ Andrea Cox. V ďalšej diskusii sa Márius Kopcsay z TASR zamyslí nad tým, či ľudia vedia diskutovať na internete o dezinformáciách.

Pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku odborná komisia vyhodnotí jednu zo súťažných kategórií, ktorá podnecuje žiakov a študentov, aby sa zamysleli nad otázkami participácie v rámci Európskej únie. Spolu so Zastúpením EK na Slovensku AMAVET vyhlásil súťažnú tému pre kategóriu JuniorTEXT – „Tentoraz hlasujem za…” 

„Pre ľudí na Slovensku je pred voľbami do Európskeho parlamentu dôležité zlepšiť ochranu životného prostredia, želajú si viac financií do študijných programov a športu, chcú obmedzenie nelegálnej migrácie, lepšie pracovné podmienky či väčšiu podporu pre zaostalé regióny. Za čo by ste zahlasovali vy, ak by ste mali možnosť ísť voliť?” vysvetľuje tému Zastúpenie EK na Slovensku.

Žiaci a študenti môžu do rôznych kategórií súťaže prihlasovať vlastné webové stránky a aplikácie, digitálne grafické práce, plagáty, kresby, dizajn manuály či koláže, texty na tému „Tentoraz hlasujem za…”, blogy, fotoblogy a videoblogy, teda stránky a kanály s jedinečným autorským obsahom bez ohľadu na tému. Tiež mobilné aplikácie pre tablety a smartfóny a weby a aplikácie poskytujúce vzdelávací obsah.