Spoločnosť Domáce

Študenti už môžu predkladať žiadosti o pôžičku. Nastali aj zmeny

Študenti už môžu predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Študenti už môžu predkladať žiadosti o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania. Fond zverejnil podmienky poskytovania pôžičiek pre študentov na akademický rok 2019/2020. Agentúru SITA o tom tlačovou správou informovalo ministerstvo školstva. Najväčšou zmenou je zvýšenie maximálnej pôžičky o 1 000 eur. Žiadosti možno predkladať od 9. augusta.

 

Pôžičku pre študentov prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia zvýšili na 3 500 eur a pre študentov tretieho stupňa na 6-tisíc eur. Peniaze môže študent využiť na čokoľvek. Zároveň zvýšili objem finančných prostriedkov vyčlenených na pôžičky pre študentov na 4,5 mil. eur, čo je o 500-tisíc eur viac ako v predchádzajúcom akademickom roku. „Zvýšenie bolo možné najmä vďaka efektívnemu hospodáreniu fondu s vlastnými prostriedkami a zvýšeným príjmom zo splátok pôžičiek poskytnutých v predchádzajúcich rokoch,“ informuje ministerstvo.

Fond preto predpokladá, že v akademickom roku 2019/2020 bude môcť finančne podporiť 1 800 študentov. Študenti môžu žiadosť o pôžičku predložiť v dvoch termínoch, a to do 15. septembra 2019 alebo do 31. októbra 2019. Podrobnejšie informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek nájdu záujemcovia na webovom sídle fondu www.fnpv.sk vo forme Oznamu o možnosti predkladania žiadostí o pôžičku pre študentov na akademický rok 2019/2020, kde si tiež môžu stiahnuť potrebné tlačivo.

Fond bol zriadený zákonom ako neštátny účelový fond na poskytovanie pôžičiek študentom, na poskytovanie stabilizačných pôžičiek a na poskytovanie pôžičiek pedagógom. Vznikol ako právny nástupca Študentského pôžičkového fondu (ŠPF) a Pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov. ŠPF bol založený v roku 1995 výnosom ministerstva, jeho správu v tom čase zabezpečovala Slovenská sporiteľňa.