Zahraničné Spoločnosť Top

Študentom sa podaril prelomový vynález. Táto podprsenka dokáže divy

Zdroj: archív

LAUSANNE – Študentom z vysokej školy technickej v švajčiarskom Lausanne (EPFL) sa podarilo vyvinúť inteligentnú podprsenku, ktorá dokáže včas odhaliť rakovinu. Teraz spolupracujú so start up spoločnosťou a už v roku 2021 sa má ich vynález dostať na trh.

 

Projekt s názvom SmartBra bol vytvorený v rámci súťaže študentov. Oznámila to  minulý týždeň samotná EPFL. “Výsledok ich práce je taký presvedčivý, že víťazi budú vo svojom dobrodružstve pokračovať so start-upovou spoločnosťou z Neuchâtelu,” hovorí sa vo vyhlásení.

Snímka, ktorá odhalila rakovinu prsníka. Zdroj: TASR / AP

Ultrazvukové vlny

Na rozdiel od existujúcich riešení, ktoré pracujú s ožarovaním, technológia IcosaMed je založená ultrazvukových vlnách, pomocou ktorých sa vykonáva skenovanie, uviedla EPFL. Ultrazvukové vlny sa tvoria v senzoroch, ktoré pracujú s obnoviteľnou energiou. “Princíp sa zakladá na vytváraní elektriny pomocou tlaku na piezoelektrický materiál,” píše sa na stránke univerzity.

Kontrola počas ochorenia rakovinou

SmartBra je spočiatku určená na ženy, ktorým bola diagnostikovali rakovinu, aby im bola zabezpečená kontrola. V druhej fáze by mali výrobok využívať ženy s genofondom, ktorý je považovaný za potenciálne nebezpečný. Konečným cieľom je ponúknuť inteligentnú podprsenku všetkým ženám.

Mohlo by vás zaujímať