Spoločnosť Domáce

Studený front prinesie výrazné ochladenie. Búrky sa presunú na východ krajiny

Studený front, ktorý postupuje cez naše územie, sa dnes postará nielen o búrky a zrážky, ale aj výrazné ochladenie. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Studený front, ktorý postupuje cez naše územie, sa dnes postará nielen o búrky a zrážky, ale aj výrazné ochladenie. Vlna tropických horúčav na našom území sa nateraz končí. Informuje o tom stránka iMeteo.sk. Maximálne teploty sa počas dnešného dňa vyšplhajú na +23 až +27 °C, pričom na severe nášho územia bude chladnejšie. “V porovnaní s pondelkom budú dnešné popoludňajšie teploty aj o 5 až 10 °C nižšie. Ochladenie bude pokračovať aj v stredu a maximálne teploty by sa len ojedinele mali dostať nad hranicu +25 °C,” informuje web. Tropické horúčavy sa na naše územie vrátia najskôr počas nedele.

 

Web ďalej informuje, že nočné búrky sa počas dnešného dňa presunú nad východné Slovensko. Na západe krajiny by sa nemali vyskytovať. “Najmä v oblasti hôr sa môžu vytvárať výrazné búrkové bunky, ktoré môžu prinášať aj krúpy, či intenzívne prívalové zrážky. Veľkým nebezpečenstvom bude taktiež silnejší vietor,” varuje iMeteo.sk. Búrky by mali postupovať východným smerom a očakáva sa, že ustanú večer.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 1. stupňa pred búrkami pre Banskobystrický, Košický, Prešovský a Žilinský kraj. Platiť bude do stredy do polnoci. “S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 – 85 km/h. Možný je prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,” varujú meteorológovia. Pre tieto kraje a aj pre Trenčiansky a Nitriansky takisto platí výstraha 1. stupňa pred dažďom od 20:00 do stredy do 20:00.