Domáce GPlus Spoločnosť Top

Štúdium v zahraničí nie je len o dobrodružstve. Toto je 5 rizík, ktorých sa študenti desia najviac

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Čoraz väčší počet stredoškolákov láka štúdium v zahraničí. Niektorí hľadajú v iných krajinách sveta dobrodružstvo, kvalitu vzdelávania, ktorú na Slovensku nedostanú či neopakovateľné zážitky. Študovať na prestížnych zahraničných univerzitách má aj svoju tienistú stránku. Nie každý je odhodlaný opustiť teplé hniezdo domova. Výsledky prieskumu ukazujú, že budúci vysokoškoláci sa obávajú vykročiť do neznáma a to z niekoľkých zásadných dôvodov.

Financie, neznalosť jazyka či strach opustiť rodinu a priateľov na dlhšie obdobie odrádza stredoškolákov od toho, aby išli študovať na vysokú školu mimo Slovenska. Vychádza to z prieskumu spoločnosti education.cz, do ktorého sa zapojilo 300 študentov na veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania v Bratislave. Záujem o takýto druh štúdia skutočne neklesá. Až 85 percent opýtaných stredoškolákov uvažuje, že vycestuje kvôli štúdiu do zahraničia.

Niektorí študenti uviedli, že majú o tejto oblasti všeobecne nedostatočné informácie. Zdroj: education.cz

Ako na to?

Dostať sa na zahraničnú univerzitu nie je prechádzka ružovou záhradou. Prijímacie skúšky sú častokrát náročné a vyžadujú si precíznu prípravu. Dobré známky ale nie sú všetko. Zahraničné univerzity kladú pri výbere nových študentov veľký dôraz na ich mimoškolské aktivity. „Preto je dobré, keď záujemca ukáže, že ho niečo zaujíma hlbšie a venuje sa napríklad charite, hre na hudobný nástroj alebo športu,“ radí koordinátorka zahraničných konzultantov spoločnosti education.cz Kristýna Havlíková.

Najväčší záujem prejavili Slováci o Veľkú Britániu. Zdroj: education.cz