Spoločnosť Domáce

Štyri univerzity rekonštruujú internáty vo veľkom. Vyčerpali 100 percent zo svojho balíka peňazí

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Zatiaľ štyri univerzity vyčerpali 100 percent zo svojho balíka peňazí určeného na rekonštrukciu internátov. Ide o Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Akadémiu umenia v Banskej Bystrici.

Informovala o tom ministerka školstva Martina Lubyová na brífingu počas kontrolného dňa v študentskom domove Slovenskej technickej univerzity (STU) Mladá garda v Bratislave s tým, že informácie o čerpaní peňazí sú z 8. novembra a vyčerpaných je zatiaľ 27 percent všetkých prostriedkov. “Ostatné školy napredujú podľa toho, ako sa im darí robiť verejné obstarávanie a ako sa im darí zladiť svoje prostriedky s tými, ktoré dostali od vlády, ale je tu výrazný progres,” povedala šéfka rezortu školstva.

Na rekonštrukciu internátov vyčlenila vláda bývalého premiéra Roberta Fica 50 miliónov eur začiatkom februára s tým, že v tomto roku vláda rozdelí univerzitám 20 miliónov eur a zvyšných 30 miliónov v rokoch 2019 a 2020. Ako povedal minister financií Peter Kažimír, vláda tento sľub dodrží.

Peniaze si univerzity rozdeľujú podľa kľúča, na akom sa dohodli rektori jednotlivých univerzít. Pre STU je podľa slov ministra financií vyčlenených 8,6 milióna eur a zatiaľ dostala štyri milióny eur, z ktorých dva milióny univerzita minula. “Podľa mojich informácií minula univerzita na rekonštrukciu Študentského domova Mladá garda 600-tisíc eur,” dodal Kažimír.

“Keď som pred ôsmimi rokmi kandidoval na rektora univerzity, rozhodol sa dať do svojho volebného programu aj to, že sa budem starať o internáty. Za osem rokov sme investovali asi 2,4 milióna eur z vlastných prostriedkov na tento účel. Dnes máme otvorenú rekonštrukciu vnútorných priestorov asi za dva milióny eur,” povedal rektor STU Robert Redhammer.

Podľa Redhammera dokázali za rok zrekonštruovať 30 izieb, no ideálne by bolo 300 izieb ročne. Nezrekonštruovaných izieb je 3 000.