Spoločnosť Zahraničné

Subtropické oblasti východnej Austrálie zasiahli vzácne snehové zrážky

Subtropické oblasti východnej Austrálie zasiahli vzácne snehové zrážky. Ilustračné foto: TASR/AP

CANBERRA – Východnú časť Austrálie zasiahli nezvyčajné chladné poveternostné podmienky, ktoré priniesli sneh do takých oblastí, ako je subtropický Queensland. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

 

Meteorologický úrad (BOM) to označil za “vzácny” úkaz s tým, že zmienený štát nezaznamenal výraznejšie snehové zrážky od roku 2015.

Varovania pred nepriaznivým počasím boli vydané aj pre tisíc kilometrov dlhý pás pobrežia, ktorý zahŕňa i mesto Sydney. Ľudia sa majú zdržiavať vo vnútri, keďže danú oblasť bičuje hustý dážď a veľmi silný vietor.

Úrady uviedli, že sneh napadal neďaleko mesta Stanthorpe, ktoré leží 220 kilometrov juhozápadne od Brisbane. V danom meste v utorok zaznamenali teploty takmer na úrovni mrazu. Približne päťcentimetrová vrstva snehu pokryla tiež oblasť Modrých vrchov, západne od Sydney, čo si vyžiadalo dopravné obmedzenia.

Rýchlosť vetra v Novom Južnom Walese dosahovala 90 kilometrov za hodinu, oznámil BOM.

Jún je mesiacom, keď sa v Austrálii začína zimné obdobie, pripomína BBC. Krajina pritom iba nedávno zažila rekordne horúce leto a dôsledky extrémneho počasia vrátane sucha, záplav a lesných požiarov.

Austrálčanov znepokojujú klimatické zmeny viac než inokedy za uplynulé desaťročie, vyplýva z najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Lowy Institute.