Zahraničné Spoločnosť

Súd odsúdil na 20 rokov väzenia muža, ktorý zasielal listové bomby

Zdroj: pixabay.com

WASHINGTONW – Na 20 rokov odňatia slobody odsúdil súd Cesara Sayoca, ktorý vlani v októbri zaslal prominentným oponentom politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa balíčky s výbušným zariadením. V pondelok o tom písala agentúra AP.

 

Nebezpečné zásielky dostali Trumpovi oponenti – bývalí prezidenti USA Barack Obama a Bill Clinton, ako aj Clintonova manželka Hillary, bývalý viceprezident Joe Biden, bývalý riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan, miliardár George Soros či herec Robert de Niro.

Obvinený 57-ročný Sayoc svoju vinu vlani v novembri najprv priznať odmietol, avšak v marci 2019 sa priznal ku všetkým 65 bodom obžaloby. Svojim obetiam sa neskôr ospravedlnil s tým, že “je mu veľmi ľúto to, čo urobil”.

Sayoca – v minulosti už viackrát odsúdeného niekdajšieho šéfa striptízového klubu – sa podarilo identifikovať vďaka stopám DNA. Zadržali ho 26. októbra v štáte Florida. Hoci žiadne z výbušných zariadení neexplodovalo, tieto incidenty, ktoré sa odohrali len niekoľko týždňov pred americkými voľbami kongresmanov a guvernérov, vyvolali v USA celonárodný pocit ohrozenia.