Politika Kauzy Domáce Top

Súd rozhodol. Muž, ktorý si pozrel Kaliňákov účet, je vinný

Súd uznal Filipa Rybaniča vinným. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára Filip Rybanič je vinný zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava V na utorkovom hlavnom pojednávaní. Rybaničovi vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Má sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zo Smeru-SD a päť rokov nemôže pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok nie je právoplatný, Rajtárov asistent sa odvolá.

 

“Rešpektujem rozhodnutie súdu, aj keď s ním nesúhlasím. Odvoláme sa,” povedal po rozsudku samotný Rybanič. “S predmetným rozhodnutím nesúhlasíme, považujeme viaceré otázky za sporné, porušenia sme vymenovali veľmi presne. Preto sme podali odvolanie. Musíme si ale počkať na odôvodnenie rozsudku a z toho budeme potom vedieť podrobnejšie. Dnes to bolo zo strany sudkyne stručné a mnohé otázky podľa mňa ostali otvorené,” povedal obhajca Marek Para.

Rybanič zdôraznil, že sa na súde snažili dokázať jeho nevinu, na čo mal podľa neho súd prihliadnuť. Nikde sa podľa jeho slov ale nepíše, čo vlastne vyzradil. Súd skonštatoval, že obvinený v banke urobil screenshoty a posunul ich ďalej. “Áno, ale komu a kedy som to posunul, súd nikdy neskonštatoval,” povedal médiám Rybanič, ktorý chce dostať prejudiciálnu otázku do Luxemburgu. “Nech sa na to pozrú oni. Nech sa vyjadria, ako konať v takejto situácii,” uviedol. O výške trestu povedal, že je to spodná hranica, ktorá bola možná. “Nepredpokladali sme, že by som išiel sedieť,” poznamenal.

Poslanec Rajtár celý súdny proces kritizuje. Sudkyňa podľa neho na obžalovaného nazerala rovno ako na vinného. “Od začiatku volala Filipa páchateľom,” podotkol Rajtár, ktorý opätovne odmietol, že by svojho asistenta navádzal na trestný čin. V procese odmietol vypovedať. “Ako poslanec mám právo nevypovedať, tento proces bol od začiatku zinscenovaný,” zdôraznil s tým, že proces bol na úrovni súdu v rozvojových krajinách. Rajtár považuje za absurdné, aby exminister Kaliňák vystupoval na verejnosti ako poškodený.

Filip Rybanič mal podľa medializovaných informácií ako zamestnanec komerčnej banky preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Asistent poslanca Jozefa Rajtára si pozrel účty exministra Roberta Kaliňáka. Zdroj: Archív