Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Súd zverejnil detaily z prípravy a samotnej vraždy Kuciaka. Takto to mali páchatelia urobiť

Polícia obvinila z vraždy novinára a jeho snúbenice tri osoby. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Na povrch dnes vyplávali nové skutočnosti o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Portál topky.sk zverejnil detaily, ktoré sa nachádzajú v uznesení o vzatí do väzby. Ten im aj iným médiam na základe infozákona poskytol Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

 

Zoltán Andruskó je z obvinených jediný, ktorý spolupracuje. Aj vďaka jeho výpovedi vedia vyšetrovatelia o skutku viac detailov. Obvinený Tomáš Szabó, ktorý mal na novinára a priateľku strieľať, vykonal skutok len za 3 minúty. Pripravovať sa však mal oveľa dlhšie.

Andruskó sa mal s Alenou Zsuzsovou stretnúť koncom roka 2017, alebo na začiatku roka 2018. Malo sa tak stať pred jej domom, z ktorého priniesla laptop s fotkami Jána Kuciaka.  Neskôr Andruskovi odovzdala jeho mobilný telefón, na ktorý nahrala dokumenty s fotkami a adresou Kuciaka. Dohodli sa aj na odmene. Odpustila mu dlh 20-tisíc eur a pridala ďalších 50-tisíc, ktoré mal dostať po vražde.

Andruskó sa mal následne stretnúť so strelcom Tomášom Szabóm. Za vykonanie vraždy mu ponúkol 40-tisíc eur. Samotnú vraždu mal naplánovať práve Szabó so svojim bratrancom Miroslavom Marčekom, ktorý mu robil šoféra. Počas februára si dom vo Veľkej Mači boli pozrieť minimálne sedemkrát. Po celý čas používali mobilné telefóny, ktoré kúpili za 80 eur. Práve na základe pohybu telefónov a aút získali vyšetrovatelia dôkazy o spáchaní skutku. Mobilné telefóny si zadovážili výhradne na komunikáciu počas skutku. “Spôsob komunikácie pritom spočíval iba v používaní vopred dohodnutých signálov, „prezvonením“ bez reálneho hlasového alebo dátového prenosu. Takýmto spôsobom sa sofistikovane snažili znížiť riziko svojho odhalenia,” píše sa v správe.

Szabó prišiel k domu  21. februára okolo 18:31 hod. “Zdržiaval sa na doposiaľ nezistenom mieste do času 20:21, kedy bez použitia násilia vošiel do domu,” píše sa v uznesení. Szabó najskôr zastrelil Kušnírovú jednou ranou do hlavy, novinára strelil do srdca dvakrát.

Vražda mala trvať menej ako tri minúty. O 20:25 mal už byť Szabó na ihrisku, odkiaľ mal zavolať Marčekovi. Ten ho vyzdvihol a spoločne šli za Andruskóom do jeho podniku. Tam mu mali oznámiť, že sa im podarilo zabiť Kuciaka a “nejakú ženu.”

O tom, že Szabó zabil aj Martinu Kušnírovú, mal Andruskó objednávateľke povedať až na druhý deň. Podľa uznesenia ju to veľmi nahnevalo a po tom, čo sa o tejto neplánovanej vražde dozvedela, vystúpila z Andruskóovho auta a ozvala sa až o nejaký čas. Zavolala Andrusóa k sebe domov a odovzdala mu peniaze. On ich rozdelil tak, že si 10-tisíc eur nechal pre seba a zvyšných 40-tisíc odovzdal Szabóvi, ktorý ich rozdelil medzi seba a Marčeka. Peniaze dostali v 500-eurových bankovkách.

Z dokumentu je tiež zrejmé, že po medializácií prípadu si Szabó a Marček od Zsuzsovej vypýtali ďalšie peniaze. Nie je známe, o akú sumu šlo, no podľa uznesenia im boli peniaze vyplatené.

Podľa Špecializovaného súdu je zrejmé, že Alena Zsuzsová nebola posledným článkom. Mala slúžiť len ako sprostredkovateľ. Dotyčná mala počas výsluchu obvinenia označiť za absurdné. Sama o sebe povedala, že je nemajetná a dobrovoľne nezamestnaná. Pôsobí preto veľmi zvláštne, že jazdila na drahých autách a pri domovej prehliadke polícia objavila 23-tisíc eur v 200-eurových bankovkách.  “Je preto zrejmé, že jej aktuálne majetkové pomery jednoznačne nezodpovedajú legálne priznanému príjmu a sú s ním v rozpore,” konštatuje ŠTS.

Alena Zsuzsová má podľa medializovaných informácií veľmi dobré vzťahy s Mariánom Kočnerom. Podľa informácií Glob.sk ju mal finančne podporovať. Ona za odmenu mala zbierať kompromitujúce materiály na známych vysokopostavených mužov. Pri výsluchu priznala, že je krstným otcom jej dcéry.

Správa ŠTS potvrdzuje, že dôkazy na zadržanie obvinených boli skutočne silné.“Nejde len o hmlisté podozrenie, ale o skutočnosti, na základe ktorých je možné vysloviť záver o dôvodnosti vedenia trestného stíhania,” píše sa v dokumente.

Galéria
Miroslav Marček mal byť šoférom, priznal sa však k streľbe. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Zoltán Andruskó. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Zsuzsovej tvár nebola verejnosti dlho známa. Zdroj: SITA
Policajná eskorta privádza v putách obvineného z vraždy Jána Kuciaka do budovy Špecializovaného trestného súdu. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Na snímke novinári pred budovou Ššpecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 30. septembra 2018, v ktorej sudca pre prípravné konanie začal rozhodovať o tom, či vezme do väzby TomṚa Sz., Miroslava M. a Zoltána A., obvinených z obzvlᚹť závažžného zločinu dvojnásobnej úkladnej vražždy v prípade vražždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kuššnírovej. FOTO TASR – Dušan Hein
Špecializovaný trestný súd dnes rozhodne, či štyria obvinení v prípade vraždy Jána Kuciaka, ostanú za mrežami. Zdroj: TASRš
Vyšetrovací spis vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice už má desiatky zväzkov. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next