Politika Domáce

Sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú Urbancovú, aby odstúpila z funkcie podpredsedníčky

Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Desiatka sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR vyzvala podpredsedníčku Jarmilu Urbancovú, aby odstúpila z funkcie. TASR o tom informovala predsedníčka senátu Elena Berthotyová.

 

Aktualizované o 15:32 o stanovisko Jarmily Urbancovej

Vo výzve sa uvádza, že Denník N 21. októbra zverejnil ďalšiu časť komunikácie z trestného spisu obžalovaného Mariana Kočnera, z ktorej vyplynuli závažné podozrenia zo zneužívania funkcie podpredsedníčky NS SR a sudkyne v rozhodovacej činnosti.

Sudcovia považujú za neakceptovateľné, aby pri takýchto podozreniach na čele NS SR stála osoba, ktorej spôsobilosť na výkon funkcie podpredsedníčky bola zverejnením týchto podozrení vážne spochybnená.

Pod výzvou sú podpísaní sudcovia Juraj Kliment, Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Peter Szabo, Miroslav Gavalec, Igor Belko, Rudolf Čirč, Pavol Farkaš, Peter Paluda a Marián Trenčan.

Zneužitie funkcie vylučuje

Samotná Urbancová poskytla médiám svoje stanovisko. V ňom uvádza, že nemala žiadny kontakt s kriminálne závadovými osobami, či s osobami z tzv. mafiánskych zoznamov. “V prípade bývalého asistenta Najvyššieho súdu Vladimíra Sklenku som vychádzala z informácií, že ide o dlhoročného vzorného policajta s previerkou NBÚ, ktorý napriek krátkej praxi sudcu dostal dôveru od bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej viesť jeden z najdôležitejších súdov na Slovensku. Nemala som vedomosť a nemohla som ani predpokladať, že ide o osobu, ktorá udržiava kontakty a známosti so závadovými osobami,” konštatovala Urbancová s tým, že sa cíti ľudsky zneužitá, podvedená a oklamaná. Rovnako napísala, že absolútne vylučuje, že by niekedy zneužila svoju funkciu. To, že som spomínaná v komunikácii tretích osôb za dôvod na odstúpenie nepovažujem uzavrela.