Kauzy Domáca Top

Sudkyňa, ktorá mala ísť poruke Kočnerovi, skončila. Jej kolegyňa obišla lepšie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – V prípade druhej sudkyne, ktorá figurovala v kauze miliónových zmeniek – Denisy Cvikovej dnes minister spravodlivosti Gábor Gál s návrhom na pozastavenie výkonu funkcie uspel. Jeho návrh totiž odobrili všetci prítomní členovia súdnej rady. Šéf rezortu navrhol dočasne pozastaviť výkon funkcie sudkyni Zuzane Maruniakovej a Denise Cvikovej pre ich spojitosť s kauzou miliónových zmeniek. V prípade Maruniakovej však neuspel, keďže čerpá rodičovskú dovolenku. Podľa viacerých členov rady to znamená, že funkciu momentálne nevykonáva.

 

Maruniaková rozhodovala v civilnom procese o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza a dala za pravdu podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Cviková podľa zverejnenej komunikácie z aplikácie Threema na celý proces právne dohliadala a bola aj v pojednávacej miestnosti pri vynesení rozsudku. Verdikt pritom padol na Okresnom súde Bratislava V, Cviková pôsobila na Okresnom súde Bratislava I. Spomínané sudkyne navyše prešli výberovým konaním v čase, keď na ministerstve pôsobila ako štátna tajomníčka Monika Jankovská. Niekdajšia nominantka strany Smer-SD si údajne vymenila s Kočnerom tisíce správ. Jankovská to však naďalej popiera.

Súdna rada dnes zároveň zobrala na vedomie správu komisie, ktorej úlohou je preverovať medializované informácie o sudcoch a ich možnom nezákonnom konaní vyplývajúcom z komunikácie cez aplikáciu Threema, ktorá sa nachádzala v mobile Mariana Kočnera. Zároveň rada odobrila aj uznesenie, ktorým svojej predsedníčke odporúča podať návrh na disciplinárne stíhanie oboch sudkýň pre porušenie povinností sudcu. Komisia vo svojej správe konštatuje, že Maruniaková ani Cviková dostatočne a dôveryhodne nevysvetlili okolnosti zmenkovej kauzy.

Sú kamarátky

Maruniaková podľa svojho stanoviska, ktoré uviedla komisii, zavolala Cvikovú na pojednávanie Okresného súdu Bratislava V z dôvodu, že bola vystresovaná z mediálne sledovanej kauzy a prítomnosť známej osoby ju ukľudňovala.

Zdôraznila, že s Cvikovou sú kamarátky a navyše ju považuje za odborníčku v oblasti súdnictva. Cviková túto verziu pred komisiou potvrdila s tým, že sa v minulosti takto zúčastnila aj ďalších pojednávaní na iných súdoch. Podľa predsedníčky komisie Eleny Berthotyovej však tvrdenia oboch sudkýň „vzhľadom na obsah medializovaných komunikácií a sled udalostí nepôsobí dôveryhodne”. Maruniaková podľa nej tiež nevysvetlila, prečo rozhodovanie v zmenkovej kauze uprednostnila pred prípadmi, ktoré jej boli pridelené skôr. Komisia tiež skonštatovala nezrovnalosti v procese výberu Maruniakovej na funkciu sudkyne.