Domáce Kauzy

Sudkyne z Kočnerovej Threemy majú problém. Predsedníčka Súdnej rady podala návrh na ich disciplinárne stíhanie

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková podala v utorok návrh na disciplinárne stíhanie sudkýň Zuzany Maruniakovej a Denisy Cvikovej. Praženková ich navrhuje zbaviť funkcie. Rozhodovať o tom bude disciplinárny senát. TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

 

“Dané sudkyne k dnešnému dňu neposkytujú záruky, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Pokiaľ sudca neposkytuje záruky na splnenie týchto predpokladov, možno konštatovať ich stratu,” uvádza sa v stanovisku Praženkovej. Predsedníčka súdnej rady im navrhuje trest zbavenia funkcie sudcu vrátane návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu. Ten má už Cviková pozastavený od januára na základe návrhu ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd).

Sudkyňa Cviková mala podľa komunikácie z Threemy pomáhať sudkyni Maruniakovej pri vypracovaní rozsudku, v ktorej bola Marianovi K. prisúdená zmenka v hodnote ôsmich miliónov eur v spore s TV Markíza. Cviková tvrdí, že pomáhať kolegyniam je bežné, avšak osobitnej komisii, ktorá Threemu skúma, nevedela uviesť iný príklad, keď tak mala konať. Predsedníčka komisie Elena Berthotyová sa s takým príkladom taktiež nestretla. Maruniaková prisúdila Marianovi K. zmenku bez toho, aby skúmala jej pravosť. Za falšovanie zmeniek je Marian K. spolu s exriaditeľom televízie Pavlom R. obžalovaný na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.