Domáce Politika Spoločnosť

Súdna rada sfunkčnila jednu z dvoch hodnotiacich komisií sudcov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Súdna rada SR na svojom piatkovom zasadnutí zvolila dvoch členov do hodnotiacich komisií na hodnotenie sudcov. Tým sa stala jedna z dvoch hodnotiacich komisií funkčná.

 

Skompletizovaná bola hodnotiaca komisia číslo dva. Jej novou členkou je bývalá sudkyňa Okresného súdu Lučenec Kristina Glezgová. Opätovne zvolený bol aj staronový člen komisie Zoltán Szalay. Bývalému sudcovi Krajského súdu Košice predtým zaniklo členstvo v hodnotiacej komisii zaniknutím funkcie sudcu. „Zmenou právnej úpravy je možné, aby pokračoval v hodnotiacej komisii,“ ozrejmil predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Sfunkčnenie jednej z dvoch hodnotiacich komisií opäť umožní realizovanie výberových konaní sudcov a ich postup na vyšší súd. Súdna rada zároveň zo svojich členov zriadila šesť trojčlenných kontrolných komisií. Participovať majú na preverovaní majetkových pomerov sudcov či predpokladoch sudcovskej spôsobilosti. Zriadenie kontrolných komisií vyžaduje reforma justície, ktorá nadobudla účinnosť od januára 2021.