SÚDY: Najvyšší súd zrušil rozsudok o prepadnutí majetku sýkorovca Kováča

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA: Ako sme vás informovali, dnes sa konalo odvolacie konanie o majetku sýkorovca ,,Rybičku“.

Prepadnutím majetku v prospech štátu príslušníka skupiny sýkorovcov Martina Kováča zvaného Rybička sa bude opäť zaoberať Špecializovaný trestný súd SR. Rozhodol o tom dnes trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na verejnom pojednávaní. Rozsudok senát odôvodnil tým, že špecializovaný súd musí vypracovať znalecké posudky majetku Kováča, najmä určiť, ktorý majetok pochádza z trestnej činnosti, alebo z príjmov z nej. Kováč sa na dnešné pojednávanie nedostavil, svojím súhlasom však potvrdil, že sa môže pojednávať aj v jeho neprítomnosti. Rozsudok je právoplatný a nie je voči nemu možné podať žiaden opravný prostriedok.

Špecializovaný trestný súd ešte vo februári uložil Kováčovi súhrnný trest odňatia slobody na dvadsať rokov. Člen skupiny bratislavského podsvetia už v roku 2015 po dohode s prokurátorom prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody za podiel na vražde Róberta Pála, ktorá sa stala v novembri 2003 v Pezinku a za dva vražedné pokusy. Neskôr bol vylúčený z kauzy sýkorovcov prejednávanej v Banskej Bystrici na samostatné konanie. Senát vo februári v súlade s návrhom prokurátora uznal vinu za členstvo Kováča v zločineckej skupine sýkorovci a jeho účasť na vražde Romana Deáka a uložil mu súhrnný trest. Rozsudok je právoplatný, čo sa týka viny, trestu a trojročného ochranného dohľadu. Kováčovi sa však nepozdávalo rozhodnutie o prepadnutí majetku a odvolal sa.

Kováča začali súdiť v roku 2015 s celým gangom sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, prezývaného Kýbel. Po tom, ako Kováč priznal vinu v prípade vraždy Deáka a po uzavretí dohody o vine s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry prijal trest dvadsať rokov odňatia slobody, jeho vec vyčlenili na samostatné konanie. Dohoda z roku 2015 sa týkala vraždy Róberta Pála ako člena konkurenčného gangu takáčovcov. Kováč bol viac rokov príslušníkom gangu a pohyboval sa medzi ochrankármi Kýbla ako člen jadra skupiny, ktoré sa zaoberalo najzávažnejšou trestnou činnosťou. Kováč však svoju vinu priznal a podieľal sa na objasňovaní kriminálnych skutkov sýkorovcov a ich usvedčovaní. Kováč si trest odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia a po jeho vykonaní ho čaká trojročný ochranný dohľad súdu.

Róberta Pála ako vysokopostaveného člena konkurenčného gangu zavraždili sýkorovci v novembri 2003 v Pezinku a pri útoku zranili aj jeho ochrankára. Kováč priznal aj pokus zavraždiť svojho niekdajšieho partnera pri podnikaní. Podľa rozsudku sa Kováč na vražde Pála podieľal jeho sledovaním na rôznych miestach v Bratislave a v Pezinku. Bratislavského podnikateľa Romana Deáka zastrelili v októbri 1999 v bratislavskej Dúbravke. V tomto prípade Kováč vystupoval ako vodič jedného z vozidiel, ktoré pri akcii gang použil.

 

Viac o téme: Martin Kováč, odvolacie konanie, Rybička, Špecializovaný trestný súd SR, sýkorovci

Súvisiace články