Zahraničné Politika

Summit Trump-Kim by mohol oficiálne ukončiť kórejskú vojnu

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un sa zdravia počas historického stretnutia v Singapure 12. júna 2018. (TASR/AP)

SOUL – Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un by na tohtotýždňovom summite vo vietnamskom Hanoji mohli oficiálne oznámiť ukončenie kórejskej vojny z rokov 1950-1953. Naznačil to v pondelok hovorca juhokórejského prezidenta, píše agentúra AFP.

“Verím, že je tu taká možnosť,” povedal novinárom na margo možnej oficiálnej mierovej deklarácie hovorca Modrého domu Kim Ui-Kjom.

“Zatiaľ nevedno, o akú deklaráciu by konkrétne mohlo ísť, domnievame sa však, že USA a Severná Kórea by mohli dosiahnuť dohodu,” dodal.

Juhokórejský prezident Mun Če-in ešte vlani v októbri povedal, že “je iba otázkou času”, kedy Washington a Pchjongjang vyhlásia koniec vojny.

Ozbrojený konflikt na Kórejskom polostrove v čase studenej vojny sa skončil vyhlásením prímeria, mierová dohoda doposiaľ podpísaná nebola.

Pokiaľ by aj najvyšší predstavitelia USA a KĽDR vyhlásili koniec kórejskej vojny, oficiálna mierová zmluva bude pravdepodobne podpísaná až v “poslednej fáze procesu jadrového odzbrojenia” na Kórejskom polostrove – a jej zhmotnenie môže byť dlhodobým procesom, upozornil podľa AFP hovorca juhokórejského prezidenta.

“Mierová zmluva a vyhlásenie o ukončení vojny sú dve odlišné veci,” upozornil juhokórejský hovorca a dodal, že zmluva musí byť výsledkom “multilaterálnej snahy” so zapojením Južnej Kórey a Číny.

Rusko dúfa v úspech summitu USA-KĽDR

Moskva si podľa pondelkového vyhlásenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova želá úspech plánovaného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom, pričom obe krajiny sa na Kremeľ údajne obracajú so žiadosťami o konzultácie. Informovala o tom agentúra Interfax.

“Veríme v úspech (summitu) a snažíme sa mu napomáhať. Nebudem z toho robiť tajomstvo – predstavitelia Spojených štátov, zodpovední za prípravu summitu, sa s nami radia. Sme taktiež v neustálom kontakte s našimi severokórejskými priateľmi. Keďže si úprimne želáme pomôcť, aktívne radíme obom krajinám ohľadom krokov, ktoré by mohli viesť k želaným výsledkom,” vyhlásil šéf ruskej diplomacie a dodal, že “konečná podoba dohody” by mala byť konzultovaná aj s Južnou Kóreou, Čínou, Ruskom a Japonskom.

Trump s Kimom sa majú po druhý raz stretnúť 27. a 28. februára vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Dvojica sa stretla už vlani v júni na historickom summite v Singapure, kde uzavrela dohodu o denuklearizácii Kórejského polostrova; k hmatateľnému pokroku v tomto smere však nedošlo.

Trump v utorok povedal, že si želá, aby sa Severná Kórea v konečnom dôsledku vzdala svojho programu vývoja jadrových zbraní. Zároveň však dodal, že s denuklearizáciou Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) sa netreba ponáhľať, keďže vzťahy medzi Washingtonom a Pchjongjangom sú dobré. Uviedol tiež, že summit v Hanoji bude “veľmi vzrušujúci”, no zatiaľ nespresnil, s akými očakávaniami naň pôjde.