Politika Zahraničné Top

Susedia zažívajú kampaň, akú ešte nemali: Tvrdé obvinenia z najšpinavších praktík

VIEDEŇ – Krok, ktorý sa im poriadne nepodaril. Na parlamentné voľby sa okrem Česka pripravujú aj v Rakúsku, ktorým otriasa poriadny škandál. Týždeň pred tým, ako sa k urnám vydajú voliči, majú vládnuci sociálni demokrati (SPÖ) obrovský problém.

Strane kancelára Christiana Kerna pomáhal izraelských stratég volebných kampaní Tal Silberstein a mal zabezpečiť víťazstvo nad konkurenciou v podobe ľudovcov (ÖVP) a ich lídrovi a zároveň ministrovi zahraničia, Sebastianovi Kurzovi. Plán sa však vymkol spod kontroly – Silberstein je momentálne zadržiavaný v Izraeli, pretože sa mal deviatimi miliónmi pokúsiť uplatiť komisiu, ktorá rozhodovala o licencii na ťažbu diamantov v africkej Guineji.

Falošné skupiny na Facebooku

Mal to byť práve volebný mág, ktorý podľa magazínu Die Presse stál za facebookovou skupinou „Pravda o Sebastianovi Kurzovi” a falošnou fanúšikovskou stránkou ministra Kurza „My pre Sebastiana Kurza”. Obe stránky mali svojimi príspevkami hrotiť politickú situáciu a samotnú kampaň.

Skupina číslo jeden mala rasistický a antisemitských podtón, pričom podľa českého portálu Respekt na Kurza hádzala špinu tak radikálnym spôsobom, aby si čitatelia mysleli, že za ňou stoja národovci zo strany Slobodných. Druhá stránka zas Kurza chválila a velebila, avšak vyhrotene, aby odradila prípadných voličov.

Organizované bez vedomia strany

Ako sa vyjadril Christian Kern, táto facebooková špinavá kampaň vraj bola organizovaná bez vedomia vedenia strany, pričom so Silbersteinom strana rozviazala pracovný pomer už v polovici augusta. K tomuto vysvetleniu sa prikláňajú aj rakúske médiá, podľa ktorých si stránky začali žiť vlastným životom a informácie sa k šéfovi strany ani nemuseli dostať.

Toto vysvetlenie však ľudovcov nepresvedčilo. Tvrdia, že kalich trpezlivosti pretiekol a svojich protivníkov sa chystajú žalovať „kvôli špinavej kampani”.  SPÖ podnikla odvetné kroky, keď oznámila, že podá žalobu na Kurzovho hovorcu Geralda Fleischmanna. Podľa Petra Pullera, spolupracovníka Silbersteina, ktorý mal spomínané stránky spravovať, mu ÖVP mala ponúkať 100-tisíc eur o podrobnostiach kampane. Fleischmanna obviňujú z pokusu o úplatok a špionáž.

Komu to uškodí?

Kauza už o pozíciu pripravila volebného manažéra sociálnych demokratov Georga Niedermühlbichlera. Jeho organizačné záležitosti strany prebrala Andrea Brunnerová, doteraz hovorkyňa strana pre záležitosti žien. Strana sa chce poriadne pozrieť aj na celú kauzu, vyšetrovať ju má finančný expert strany Christoph Matznetter.

Môže však byť už neskoro. Voľby sa uskutočnia 15. októbra a favorizovaným je 31-ročný Kurz. Podľa prieskumu agentúry Spectra  zo včerajška by ÖVP jasne vyhrala, keď by získala 33% hlasov. Na druhom mieste by už ale bola Slobodná strana Rakúska (FPÖ) s 27%, pričom vládnuci socialisti z SPÖ by skončili až tretí z 22%.

Autor: ph, Foto: SITA