Domáce Spoločnosť Top

Súťaživosť o vyzdobenejší hrob Slovákov stále neopúšťa. Spomínať na blízkych sa ale dá aj inak

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Prezdobené hroby, plastové kvety, kahance od výmyslu sveta. Vyzdobovanie hrobových miest na Sviatok všetkých svätých stále Slovákov neopúšťa. Predbiehanie sa v tom, kto vytvorí vyzdobenejší hrob je viditeľné najmä na dedinách. Dušičky sú pritom dni, kedy by sme mali spomaliť, zaspomínať si na svojich najbližších a stráviť čas v pokoji s rodinou. Vieme vôbec ešte, aký je pravý zmysel týchto sviatkov?

 

Prezdobené hroby a predbiehanie sa, kto bude mať krajší hrob a viac kvetov, sa stali akousi tradíciou počas Dušičiek. Zabúdame pri tom na tú pravú podstatu, ktorú v sebe tento sviatok nesie. Spomínať na zosnulých by sme mali zrejme inak. Zmeniť ale trend, ktorý tu máme, bude ešte nejaký ten čas trvať. ,,Stále nám dominujú rôzne umelohmotné, plastové kytice, vence. Stále prevažuje majoritný prúd, ktorý teda nie vždy myslí aj na ekológiu a na to, že hrob sa dá vyzdobiť dôstojne a pekne, pritom nemusí byť preplácaný plastmi,‘‘ povedala pre Glob.sk etnologička Katarína Nádaská a dodala, že najmä u staršej generácie rozhodujú financie a preto často kupujú veci, ktoré sú cenovo dostupnejšie, hoci neekologickejšie.

Ekologická vlna

Pozitívna správa je, že každým rokom silnie tzv. ekologická vlna. Mnohí ľudia sa vracajú k tomu, čo bolo pred sto rokmi, kedy sa zdobili hroby prírodnými materiálmi. ,,Mnohí si dnes vyzdobia hroby tak, že tam sú nejaké vence zo šišiek alebo z machu. Využíva sa viac prírodný materiál, ktorý je ľahšie rozložiteľný, lebo je súčasťou prírody. Nie ako plastové materiály, ktoré sú neekologické a veľmi dlho sa v prírode rozkladajú. Je to veľmi radostný a pozitívny trend,‘‘ dodáva Nádaská.

 

Umelé kvety stále dominujú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Trendová výzdoba

Stále sa ale nevieme zbaviť trendu prezdobenosti a honosnosti. ,,Na vidieku je to veľmi pekne vidieť, že každý sa snaží mať ten hrob čo najviac vyzdobený a upravený, aby bol podľa trendu, ktorý je,‘‘ hovorí etnologička. V tomto prípade môžeme vidieť akúsi súťaživosť medzi ľuďmi. ,,Častokrát registrujeme fenomén, kedy mnoho jednotlivcov porovnáva medzi sebou hroby, porovnáva medzi sebou výzdoby hrobov, ale zabúdajú na to, že porovnávajú medzi sebou niečo, čo v skutočnosti nie je až také dôležité. Pre samotné hroby, pre samotných ľudí, ktorí v hroboch ležia, nie je dôležité, čo sa nachádza na hroboch,‘‘ povedal psychológ Robert Krause. Podľa neho je netaktné porovnávať, kto má krajší hrob, pretože to vôbec nereflektuje pravý zmysel toho, o čom by Sviatok všetkých svätých mal byť.

Podľa psychológa by sme v prvom rade mali myslieť na seba a sústrediť sa na to, čo sa deje v nás. ,,Pretože to, čo hovoríme o druhých ľuďoch, o druhých hroboch, hovoríme vlastne o sebe samom. Mali by sme sa vyhnúť súdeniu, hodnoteniu a kritizovaniu. Mali by sme sa viac venovať práve vďačnosti a odpusteniu,‘‘ objasňuje Krause. Je tiež dôležité si zaspomínať na zosnulých, vrátiť sa v spomienkach k ľuďom, ktorí tu už nie sú. ,,Aj vďaka ľuďom, ktorí medzi nami nie sú, sme takí, akí sme.‘‘ Krause hovorí aj o tom, že niekedy na ľudí spomínane nie vždy pozitívne. No treba si uvedomiť, ,,že aj oni nás niečo naučili, niečo nám ukázali a neskôr si to zaslúži vďačnosť‘‘.

 

Mnohí po novom dávajú prednosť živým kvetom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Zážitky

Dušičky sú dôležitou súčasťou života najmä u staršej generácie. Mladšia generácia je totiž čoraz viac konfrontovaná s americkým sviatkom Halloween. Podľa Nádaskej, ak nebudú mladí ľudia vedení k tomu, aby chodili na cintoríny, ,,tak sa môže stať, že pomaličky tento sviatok bude postupne dávaný do úzadia‘‘.

Podľa psychológa Krauseho starší ľudia inklinujú k sviatku viac na základe skúseností. Teda poznali sa so zosnulými a majú s nimi rôzne zážitky. Pričom ten mladý človek nie. ,,Domnievam sa, že práve tí starší ľudia prikladajú Sviatku všetkých svätých väčší význam. To isté sa bude týkať aj mladších ľudí o pár rokov, lebo budú starší a opäť budú mať viac skúseností, a budú mať viac zážitkov s ľuďmi, ktorí už medzi nami nie sú.‘‘ 

 

Mladí ľudia sú ovplyvnení Halloweenom. Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Pridaný zmysel

Psychológ tvrdí, že napriek tomu by Dušičky mali byť dôležité pre každého jedného z nás. ,,Dúfam, že bude dôležitý aj do budúcna pre každého z nás a to práve kvôli tomu, lebo nás pozýva k väčšej reflexii seba samého, zároveň nás pozýva k tomu, aby sme si boli viac vedomí toho kým sme, a najmä s kým sme.‘‘ Podľa Krauseho nás Sviatok všetkých svätých učí tomu, aby sme boli viac a viac vďační za to, čo v živote máme. ,,Zároveň nás sviatok pozýva k tomu, aby sme si zaspomínali na ľudí, ktorí medzi nami nie sú, poprípade sa poučili z toho, čo nám možno títo ľudia v minulosti hovorili, a akú rolu zohrali v našom živote,‘‘ vysvetľuje Krause.

Dušičkové sviatky vyvolávajú v ľuďoch aj zmiešané pocity. Na jednej strane sme smutní, pretože nie sme s ľuďmi, s ktorými by sme chceli byť. No na druhej strane sme šťastní, pretože máme možnosť byť so svojou rodinou. ,,Sviatok Všetkých svätých do istej miery vytvára priestor na to, aby sa stretli rodiny, zaspomínali si, ale najmä si užili čas strávený spolu. Aj keď mnohokrát vidíme, že jednotlivci vnímajú samotné hroby len ako určitú povinnosť a nevnímajú v tom práve pridaný zmysel, ktorý v sebe Sviatok všetkých svätých aj nesie,‘‘ zdôrazňuje psychológ.

 

Galéria
Slovenské cintoríny budú plné ľudí. Blížia Sviatky všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. ZDROJ: Peter Korček
Pôvodne sa tento sviatok slávil na jar. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Slovenské cintoríny budú plné ľudí. Blížia Sviatky všetkých svätých a Pamiatka zosnulých. ZDROJ: Peter Korček
Trhy ponúkali živé kvety na hroby. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next