Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Svetové filmové festivaly držia spolu. Potešia divákov a podajú pomocnú ruku

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Svetové filmové festivaly si uvedomujú svoju obrovskú obľúbenosť. Pandémia ich ale odstrihla od návštevníkov. Rozhodli sa preto pre veľký krok. Spojili sa a vytvorili Globálny filmový festival. 

 

Projekt s názvom We are one spojil viac ako 20 svetových filmových festivalov. Globálny filmový festival sa bude konať online na platforme YouTube od 29. mája a potrvá až desať dní. Iniciátori chcú nielen potešiť nadšencov umenia a filmu, ale zároveň aj pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Peniaze, ktoré sa im podarí vyzbierať, poputujú fondom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) určeným na boj s koronavírusom.

 

Festivaly na úrovni

Aj keď je pandémia neúprosná, zdá sa, že so sebou priniesla aj niečo pozitívne – spolupatričnosť. Do akcie sa totiž zapojili festivaly z celého sveta. Nehovoriac o tých najznámejších – festivaly v Cannes, Benátkach, Toronte. Zapojilo sa aj nemecké Berlinare. Okrem nich netreba zabudnúť napríklad na filmový festival Sundance alebo festivaly v Marrákeši, Jeruzaleme, Bombaji, Sarajeve, Tokyu či v Sydney.

Festival v Cannes je každoročnou prehliadkou známych hercov. Zdroj: TASR / AP

Inšpirácia a pomoc

Iniciátorkou projektu je spoluzakladateľka filmového festivalu Tribeca v New Yorku Jane Rosenthal. Cieľ podujatia je jasný. Inšpirovať sa počas pandémia a spojiť ľudí naprieč hranicami.

Súčasťou akcie budú celovečerné aj krátke filmy, dokumenty, hudobné filmy, komédie a, samozrejme, rozhovory. Na najnovšie filmy, ktoré mali byť súčasťou aktuálnych ročníkov filmových festivalov, si ale diváci budú musieť počkať. Kvôli finančným prostriedkom a autorským právam uvedené nebudú.

 

Filmové festivaly sú obrovským lákadlom najmä kvôli hviezdam. Zdroj: TASR / AP

Prekvapivá správa

V súčasnej situácii nezaostáva ani Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary, ktorý oznámil návštevníkom pozitívnu správu. ,,MFF Karlovy Vary se zapojilo do mezinárodního projektu We Are One: A Global Film Festival,’’ uviedli organizátori. Česká republika tak bude mať zastúpenie v tomto projekte.

Festival v Karlových Varoch sa totiž tiež zrušil a prezident festivalu Jiří Bartoška informoval o jeho presunutí. 55. ročník akcie sa uskutoční až budúci rok a to presne 2. – 10. júla 2021. S návštevníkmi ale stále zostávajú v kontakte. ,,Rozhodli sme sa pripraviť špeciálnu verziu tradičnej prehliadky Vary vo vašom kine, ktorá by v pôvodnom festivalovom termíne (3.-11.7.2020) ponúkla divákom kín po celej Českej republike mimoriadny výber snímok, ktoré stojí za to vidieť,” uviedli z festivalu.

 

Festival v Karlových Varoch sa zapojil do projektu We are one. Zdroj: TASR / Dominika Petráková

Zatiaľ bez dátumu

Slovensko sa do projektu nezapojilo. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest má totiž plné ruky práce s preložením festivalu. Pôvodne sa mal konať 19. – 27. júna 2020. Termín organizátori zrušili a zatiaľ hľadajú nový. ,,Pilne pracujeme na tom, aby sme našli Art Film Festu správny náhradný dátum,” dodali organizátori Art Filmu.

 

Art Film obľubuje bývalý prezident Rudolf Schuster. Zdroj: Art Film Fest

V inom šate

Okrem nášho a českého festivalu čaká preloženie aj mnohé ďalšie už spomínané. Festival v Cannes preložili z mája na prelom júna a júla. Vo Francúzsku sa ale nebudú môcť konať akcie najmenej do polovice júla. Zatiaľ tak nie je isté, či sa 73. ročník festivalu vôbec uskutoční. 

Rovnako to vyzerá aj s festivalmi v Toronte, Benátkach a Londýne. Tie sa zrejme uskutočnia v modifikovaných verziách na jeseň.

 

Svetové filmové festivaly sa spojili. Zdroj: TASR / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Benátsky filmový festival sa zrejme uskutoční na jeseň v modifikovanej forme. Zdroj: TASR / AP