Zahraničné

Svetové šefky diplomacie bojovali za práva žien

Zdroj: TASR / AP

MONTREAL – V kanadskom meste Montreal sa počas uplynulého víkendu konal historicky prvý summit ministeriek zahraničných vecí. Cieľom dvojdňového stretnutia, ktoré sa začalo v piatok, bolo vniesť do zahraničnej politiky “ženský pohľad”, informovala v nedeľu spravodajská stanica France 24.

Na summite sa zišla viac než polovica vrcholných diplomatiek sveta. Účastníčky sa sústredili na problematiku predchádzania konfliktom, rozvoja demokracie a odstránenia domáceho násilia.

“Toto stretnutie predstavuje historickú príležitosť. Nie je však o vytváraní akéhosi ružového geta, ale o zdôrazňovaní významu, úlohy a právach žien vo svete. Je to rozhovor o spôsoboch, ako by mohli bojovať za tieto práva ženy vo vedúcich pozíciách,” vyhlásila šéfka kanadskej diplomacie Chrystia Freelandová.

S myšlienkou feministickej zahraničnej politiky prišla ako prvá švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. “V zhoršujúcich sa pomeroch, kde sa práva žien stále viac spochybňujú a napádajú, ako aj vo svete zužujúceho sa demokratického priestoru je feministická zahraničná politika potrebná viac než kedykoľvek predtým,” uviedla.

Ministerky sa o svoje dojmy z montrealského podujatia podelia na budúci týždeň v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Šéfky diplomacie z 18 krajín a Európskej únie sa dohodli, že sa na budúci rok budú schádzať pravidelne, hoci neformálne. Summit viedla popri Freelandovej šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Okrem nich sa na summite zúčastnili ministerky zahraničných vecí z Andorry, Bulharska, Dominikánskej republiky, Ghany, Guatemaly, Hondurasu, Chorvátska, Indonézie, Juhoafrickej republiky, Kene, Kostariky, Namíbie, Nórska, Panamy, Rwandy, Svätej Lucie a Švédska.

Na konci summitu položili kvety k pamätníku 14 žien, ktoré v decembri 1989 na tamojšej Vysokej škole polytechnickej zastrelil protifeministický aktivista. Incident, známy ako montrealský masaker, bol klasifikovaný ako zločin z nenávisti.