Regióny Jasná Šport Žilina Top

Svetový pohár v Jasnej bude definitívne bez divákov. Všetkých čakajú extrémne opatrenia

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. ZDROJ: TASR - Martin Baumann

JASNÁ – Už o necelé dva týždne, 6. – 7. marca sa v Jasnej uskutoční Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, čo bude najvýznamnejšie športové podujatie na Slovensku v tomto roku. Špeciálnu príchuť bude mať aj z dôvodu, že Petra Vlhová má historickú možnosť vyhrať Svetový pohár – v celkovom poradí, aj v slalome. 

 

Prípravy v Jasnej prebiehajú už niekoľko mesiacov, čo je pri súčasnej situácii mimoriadne zložité. Na Slovensko príde totiž kompletná svetová elita. Chýbať nebudú okrem Vlhovej ani Mikaela Shiffrinová, Michelle Gisinová, Katherine Liensbergerová, Federica Brignoneová, Lara Gutová-Behramiová, Marta Bassinová alebo Wendy Holdenerová. Čo je ale pre organizátorov nepríjemné, chýbať budú diváci.

Pred piatimi rokmi bolo pri trati každý deň 15-tisíc fanúšikov. Pri nastavených opatrenia v súvislosti s pandémiou však teraz nie ich účasť možná a v Demänovskej doline budú počas celého týždňa od 1. – 7. marca platiť extrémne bezpečnostné opatrenia. Pre všetkých. Lyžiarov, trénerov, realizačné tímy, organizátorov, v hoteloch. Platiť budú úplne všade a prístup do Jasnej bude prísne kontrolovaný a regulovaný.

 

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Svetový pohár v Jasnej bude definitívne bez divákov, aj na základe covidového automatu. Diváci sa nebudú môcť pretekov v Jasnej zúčastniť. Dokonca aj celé stredisko bude mimo prevádzky. Vzhľadom na celú situáciu, aby sme zabezpečili maximálnu bezpečnosť celých pretekov a ich regulárnosť, sme prijali viaceré opatrenia s regulovaním dopravy v Jasnej,” povedal k aktuálnej situácii v Jasnej šéf organizačného výboru Matej Hulej. Do doliny sa dostanú len účastníci podujatia – akreditovaní, majitelia nehnuteľností, ubytovatelia a ubytovaní. Budú sa musieť preukázať buď parkovacou kartou ubytovaného, ktorú vydáva miestny úrad, akreditáciou alebo jednorazovým QR kódom, ktorý dostane každý akreditovaný ešte pred vyzdvihnutím akreditácie.

Kontrolované budú všetky vozidlá, potrebné dokumenty musí mať každý člen posádky. Doprava bude od 1. marca regulovaná na parkovisku Lúčky a od 4. marca od 18. hodiny aj od nižšie položeného Záchytného parkoviska. Regulácia potrvá do nedele 7. marca. „Nakoľko je stredisko pre lyžiarov uzatvorené a Svetový pohár je bez divákov, tak sme sa snažili vytvoriť dopravnú reguláciu, ktorá by umožňovala vstup len tým, ktorý sa podieľajú na Svetovom pohári. Zároveň sme nechceli obmedziť tých, ktorý majú v týchto miestach svoju nehnuteľnosť, sú ubytovatelia alebo ubytovaní. Prosíme verejnosť o pochopenie,“ doplnil šéf organizátorov Hulej.

 

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Opatrenia budú striktné a bez výnimiek. „Svetový pohár sa bude konať v uzavretom priestore a pustení doň budú len akreditovaní účastníci, ktorí budú mať negatívny PCR a antigénový test. Na základe toho im bude vydaná akreditácia a budú sa môcť pohybovať len priamo v označených zónach,” informoval covid manažér podujatia Peter Pukalovič. Preteky Svetového pohára v Jasnej budú v tzv. bublinách. Základom bude červená zóna určená pre pretekárky a ich tímy. “Musíme im vytvoriť zónu pohybu čo najviac bez kontaktu s ďalšími osobami. Aj obslužný personál, ktorí sa o nich bude starať v hoteli, teda ľudia v kuchyni či chyžné, tam budú s nimi žiť celý čas a nebudú opúšťať regulovanú zónu,” objasnil Peter Pukalovič.

Bubliny budú štyri – okrem červenej aj žltá, modrá a zelená. Celé podujatie sa bude riadiť nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Každý účastník Svetového pohára bude musieť podstúpiť testy na COVID-19 každých 72 hodín, pričom sa budú musieť dodržiavať všetky opatrenia a nariadenia vrátane nosenia respirátora triedy FFP2. Test na každého z účastníkov podujatia čaká aj pri opustení areálu z Jasnej.

Najlepšie v slalome a v obrovskom slalome dostanú v Jasnej aj trofeje Svetového pohára s názvom „Ľadový kvet“, ktorých autorkou je umelecká sklárka Gordana Glass. Inšpirovala sa slovenskou partou a ženskou krásou – motívmi Svetového pohára v Jasnej. „Kým vrchná časť symbolizuje ženskú hlavu a kvet, stredná časť pripomína stuhy party a zároveň znázorňuje cestu k víťazstvu. Stredná časť je jemne zvlnená, čím vystihuje nielen ženskosť, ale taktiež trošku pripomína lyžiarsky postoj. Je v nej cítiť pohyb, vyžaruje z nej jemnosť kvetu a zároveň i veľká sila, ktorú v sebe ukrýva každá pretekárka,“ opisuje trofej Svetového pohára v Jasnej marketingová manažérka Jana Tužinská.

Trofej je vytvorená zo skla, maľovaná je listrami drahých kovov. Predné lupienky kvetu sú maľované zlatom, platinou a ružovým zlatom. Zlatá trofej má 42 cm a váži 2 kg. Od ostatných dvoch sa líši aj vyvýšenou špičkou na vrchnej časti. Strieborná a bronzová trofej sú každá o 2 cm menšie. Víťazky podujatia si okrem krásnych trofejí odnesú aj kus slovenskej tradície v podobe Party spolu s titulom FLOWER QUEEN OF JASNA. Party, ktoré dostanú víťazky Svetového pohára v Jasnej boli vytvorené v rámci projektu Party v 21. storočí a sú inšpirované partami z Liptova – Liptovské Sliače a Podunajska – Martovce. „Parta vyzdvihuje prirodzenú krásu ženy, čo má symbolizovať aj tento Svetový pohár,“ doplnila informácie Tužinská.