Regióny

Sviatky strávi vo väzeniach viac ako 10-tisíc osôb. Tentokrát to bude bez návštev

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Veľkonočné sviatky strávi tento rok za múrmi slovenských väzníc viac ako 10-tisíc osôb a naďalej kvôli pandemickej situácii platí zákaz návštev. TASR o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

 

“Veľkonočné sviatky budú tráviť aj tento rok obvinení a odsúdení bez svojich blízkych a s obmedzeniami, nakoľko pandemická situácia na Slovensku neustupuje a koronavírus sa vyskytuje aj za múrmi väzníc. Najkrajšie sviatky v roku budú obmedzené aj pri realizovaní rôznych činností, aktivít s väznenými osobami, pretože musia byť dodržané stanovené a prijaté protiepidemické opatrenia,” priblížila.

Podľa hovorkyne mimoriadne voľno na opustenie ústavu nebude počas Veľkej noci udelené ani jednej väznenej osobe, avšak 22 odsúdeným bude udelená vychádzka mimo ústavu za účelom stretnutia s blízkymi na čas najviac 48 hodín. “Vzhľadom na vzniknutú pandemickú situáciu aj naďalej platí zákaz realizácie návštev v ústavoch pre všetkých obvinených a odsúdených. Udržiavať kontakt s rodinou môžu väznené osoby len prostredníctvom videonávštev, ktoré sú aktuálne náhradou v tejto situácii,” povedala Kacvinská.

ZVJS k 1. aprílu evidoval celkovo 179 väznených osôb s ochorením COVID-19 a 512 väznených osôb bolo v karanténe. K 31. marcu sa v slovenských ústavoch nachádzalo 10 350 väznených osôb, z toho bolo 1 525 obvinených a 8 825 odsúdených. V slovenských ústavoch sa nachádza aj 240 cudzincov.