Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Sviatky sú aj pre nich pestré. Pozrite sa, ako plánujú herci tráviť tohtoročné Vianoce

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Blížia sa najkrajšie sviatky v roku. Čas sa opäť na chvíľu zastaví a rodina bude pre nás prvoradá. Počas Vianoc chceme svojim blízkym často vynahradiť to, čo sme zanedbali. Nebudú chýbať vianočné hity, detská radosť a smiech budú zaručené. Vianočnú pohodu si užijú aj naši herci. Dokonca nám prezradili aj recept na výborný vianočný koláč.

 

Herci majú počas vianočných sviatkov v hlave jasno. Voľný čas strávia tam, kde to majú najradšej a v kruhu tých najbližších. Pre herečku Zuzanu Vačkovú sú Vianoce krásnym obdobím. ,,Môj brat je môj sused, takže my trávime Vianoce spolu, s mojou dcérou, mojim ockom, bratovým synom, s ich babkou, mojim priateľom. Tým, že mám syna, ktorý je dospelý, dávam mu na výber, kde chce tráviť Vianoce. Netrvám na tom, že musí byť s mamou,‘‘ povedala Vačková.

Na ich vianočnom stole nebude chýbať hubová a šošovicová polievka. ,,Musí byť aj vysmážaný kapor, šaláty a určite nesmie chýbať koláč, ktorý pečiem vždy asi dva dni pred Vianocami s mojimi kamarátkami, ktoré ku mne vždy pred Štedrým dňom prídu,” hovorí. Každá z nich napečie pečivo, ktoré bude u nich to hlavné na štedrovečernom stole. Keďže sa medzi sebou podelia, herečka má vždy pestrý repertoár vianočných sladkostí. ,,Ale vrátim sa k tomu koláču, je to štedrák. Je to koláč, ktorý sa robí z kysnutého cesta, sú to také vrstvy orechov, maku, lekváru a tvarohu, je to veľmi štedrý koláč a robieval sa v dedinke, odkiaľ pochádza môj ocko a na našom štedrovečernom stole nikdy nesmie chýbať,‘‘ doplnila Vačková.

 

Zuzana Vačková pripraví štedrák. Herečka v predstavení Modrý vták. Zdroj: Divadlo LUDUS / R. Tappert

Narušenie stereotypu

Vianoce s tými, ktorých ľúbi, trávi takisto herečka Táňa Pauhofová. ,,Potrebujem ticho, pokoj a blízkosť. To sú moje Vianoce.‘‘

Herec Ján Koleník trávil niekoľko rokov Vianoce vo svojom rodnom meste v Banskej Bystrici. Tentoraz by chcel dať svojej rodine návrh, aby prišli na Vianoce do Bratislavy. ,,Možno ma to bude viac baviť, že to pripravím ja, aj keď, samozrejme, mamu od sporáka nevyhodím, tá musí mať toto pod palcom. Mám rád, keď sa ten stereotyp naruší. Potom môžeme ísť na trhy, či niekde mimo Slovenska. Už len presvedčiť tých, ktorí majú radi svoje pohodlie, aby ho obetovali a aby prespali u mňa,‘‘ vysvetlil.

Na Vianoce majú tradičnú kapustnicu. ,,Veľmi rád mám rybu so šalátom. Dáva sa u nás doma aj údené mäso, no a potom zákusky, ale ja s tým nikdy nemám problém, že by som sa prejedal. Mám dobre vyvinutý zmysel pre neprejedanie sa,‘‘ dodal s úsmevom Koleník.

 

Herci budú tráviť sviatky v kruhu svojich blízkych. Z filmu Šťastný nový rok. Zdroj: Continental film

Vianočné sci-fi trhy

Herečka Mária Karoľová bude tráviť sviatky s rodinou doma v Košiciach. ,,Poslednú dobu som mala toľko práce, že som nemohla prísť ani na návštevu, preto sa tam na Vianoce veľmi teším. Košice sú na Vianoce magické, rozprávkové miesto. Zbožňujem aj vianočné trhy, je to fenomén, ktorý v Španielsku, kde som žila predtým, považujú za úplné sci-fi a ja sa na tom bavím. Že je zima, ale ľudia sú dobrovoľne na ulici, rozprávajú sa, jedia dobroty, popíjajú vínko a počúvajú vianočné koncerty. Španieli totiž odmietajú opustiť interiér, aj keď trochu prší! Táto vianočná atmosféra mi tam veľmi chýbala, o to viac si ju u nás doma vážim,‘‘ zdôraznila Karoľová. Dodala, že má zoznam rozprávok, kníh a filmov, ktoré chce počas Vianoc vidieť alebo čítať.

U Karoľovej na štedrovečernom stole nesmie chýbať máčanka, keďže sa jej otec narodil na Ukrajine. Máčanka je hubová omáčka s kapustovou vodou. ,,Hríby máme nádherne voňavé, je to aromatická a chutná polievka. Tiež nebude chýbať “kuťa” – sladký dezert z pšenice, maku, medu a orechov. No a samozrejme zemiakový šalát. Ten u nás doma zbožňujú všetci a robíme ho spoločne. Krájame, šúpeme, dochucujeme šalát v obrovskom kýbli, kým pozeráme rozprávky,‘‘ hovorí.

 

Herečka Karoľová sa teší na vianočné trhy. Záber z predstavenia Bye bye Barcelona. Zdroj: archív Štúdio 12

Kapor nebude

Tento rok sa zrejme všetci herci zhodli. Aj herečka Adela Mojžišová strávi Vianoce v kruhu rodiny. ,,Najprv doma v Bratislave s partnerom a dcérou, potom navštívime starých rodičov v Komárne a v Lučenci. Na Silvestra pôjdeme asi na chatu do hôr.‘‘

Pri štedrovečerných jedlách patrí jej rodina ku klasikom. ,,Nechýba kapustnica, oblátky, medík. Dcéra má najradšej lososa. Zemiakový šalát zatiaľ rada nemá. Vo veľkom množstve ho teda robiť nebudeme,” vraví Mojžišová a na záver nezabudla ani na čitateľov portálu Glob.sk: ,,Všetkým čitateľom prajem pokojné a štedré vianočné sviatky, a veľa zdravia a zdaru v Novom roku 2020.‘‘

 

U herečky Mojžišovej bude na štedrovečernom stole losos. Predstavenie Pozor, double stress! Zdroj: Divadlo LUDUS

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Herci navštívia aj vianočné trhy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Na ich stoloch nechýbajú oblátky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Výzdoba na Vianoce nesmie chýbať. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next