Spoločnosť Politika Zahraničné

Syna brazíliskeho prezidenta Bolsonara obvinili z viacerých trestných činov

Zdroj: FB / Flavio Bolsonaro

RIO DE JANEIRO – Prokuratúra v brazílskom štáte Rio de Janeiro obvinila najstaršieho syna prezidenta Jaira Bolsonara – Flávia – zo sprenevery, riadenia zločineckej organizácie a prania špinavých peňazí v čase, keď pôsobil ako poslanec v zákonodarnom zbore štátu Rio de Janeiro v rokoch 2007-2018. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP.

 

Obvinenia voči 16 ďalším osobám a Fláviovi Bolsonarovi, ktorý v súčasnosti pôsobí ako senátor za štát Rio de Janeiro v hornej komore brazílskeho federálneho parlamentu, boli vznesené 19. októbra. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré prokuratúra zverejnila na svojej webovej stránke. Prokuratúra tvrdí, že Flávio Bolsonaro používal schému, podľa ktorej si pre vlastný prospech odčerpával časť z platov svojich zamestnancov financovaných z verejných zdrojov. Tých zamestnal pod podmienkou, že s tým budú súhlasiť, píše denník The New York Times. Flávio Bolsonaro na sociálnej sieti tieto obvinenia poprel a vyjadril presvedčenie, že súdy ich neprijmú.

Jeho otec Jair vyhral v roku 2018 prezidentské voľby, v ktorých sa prezentoval ako politický outsider schopný zbaviť Brazíliu vysokej miery zločinnosti a korupcie, do ktorej bola – ako sa ukázalo za posledné roky – zapletená prakticky celá politická elita. Jeho čestné úmysly týkajúce sa boja proti kriminalite čelili pochybnostiam v dôsledku vyšetrovania jeho synov, ako aj rezignácie jeho bývalého ministra spravodlivosti a bezpečnosti Sérgia Mora, ktorý tvrdí, že Bolsonaro sa pokúšal “zasahovať” do policajného vyšetrovania.