Spoločnosť Zahraničné

Syna nemeckého exprezidenta von Weizsäckera dobodali nožom počas prednášky

Na archívnej snímke vdova Marianne von Weizsäckerová (druhá sprava), bývalý nemecký prezident Joachim Gauck (vpravo), deti zosnulého nemeckého exprezidenta Richarda von Weizsäckera, Fritz von Weizsäcker (druhý zľava) a Beatrice von Weizsäckerová (vľavo) stoja štátneho pohrebu v berlínskom Dóme. Zdroj: TASR/AP

BERLÍN – Fritz von Weizsäcker, syn bývalého nemeckého prezidenta, zomrel po útoku nožom. Došlo k nemu v utorok večer počas jeho prednášky pre verejnosť v berlínskej nemocnici Schlosspark-Klinik, kde ako lekár pôsobil. Uviedla to v stredu agentúra DPA.

 

Pri útoku bola vážne zranená ďalšia osoba, ktorá sa pokúšala útočníkovi v jeho konaní zabrániť. Podľa agentúry DPA o tom informovala nemecká polícia s tým, že páchateľ bol zadržaný na mieste činu. Fritz von Weizsäcker (59) napriek okamžitej lekárskej pomoci zraneniam podľahol.

DPA uviedla, že predpokladaný páchateľ je príslušníkom polície, ktorý bol na prednáške ako súkromná osoba.

Útočníka ešte v stredu predvedú pred sudcu, ktorý rozhodne o návrhu na jeho vzatie do väzby, oznámila polícia. Ďalšie údaje o totožnosti útočníka alebo motíve činu zatiaľ neposkytla. “Medzičasom môžeme povedať, že páchateľom je 57-ročný muž, proti ktorému sa dosiaľ neviedlo nijaké policajné vyšetrovanie. Ako smrtiacu zbraň použil nôž. Vyšetrovatelia ho už vypočuli a dnes má byť predvedený pred sudcu,” uviedla hovorkyňa berlínskej polície Anja Dierschkeová.

Na akcii sa zúčastnilo asi 20 ľudí. Konala sa v miestnosti v časti nemocnice, kde je psychiatrické oddelenie, dodala DPA. Polícia začala čin vyšetrovať ako vraždu. Podľa DPA má úmysle vypočuť členov von Weizsäckerovej rodiny, či nedostával vyhrážky.

Na webovej stránke nemocnice sa uvádza, že pravidelne organizuje prednášky pre verejnosť, aby takto šírila osvetu o chorobách, ich prevencii, diagnostike a možnostiach liečby. Von Weizsäcker bol uznávaným špecialistom na internú medicínu a v utorok večer prednášal o stukovatení pečene. Jeho otec Richard von Weizsäcker bol v rokoch 1981-84 primátorom Berlína a v rokoch 1984-94 nemeckým spolkovým prezidentom. Zomrel v roku 2015.

Líder nemeckej Slobodnej demokratickej strany (FDP) Christian Lindner na svojom konte na sociálnej sieti Twitter vzdal hold von Weizsäckerovi a vyjadril hlboký smútok nad jeho násilnou smrťou. “Znova si kladiem otázku, v akom svete to vlastne žijeme,” napísal.