Zahraničné Top

Sýrska kríza nemá nič do činenia s krízou na Ukrajine, vyhlásila Merkelová

PARÍŽ – Západné krajiny nebudú robiť voči Rusku ústupky ohľadom ukrajinskej krízy so zámerom získať podporu Moskvy na politického riešenia v Sýrii. Podľa agentúry Reuters to v piatok vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová s tým, že tieto dve krízy nemajú spolu nič do činenia.

“Pre nás sa otázka Sýrie nespája s otázkou Minska,” uviedla Merkelová, odkazujúc na minské mierové dohody zamerané na riešene patovej situácie na východe Ukrajiny, ktoré boli podpísané vo februári v bieloruskej metropole Minsk.

“Tieto záležitosti spolu nijako nesúvisia. Ukrajina celkom oprávnene očakáva, že bude rešpektovaná jej územná celistvosť; možno nie vo veci Krymu, ale zvyšku krajiny,” poznamenala nemecká kancelárka po stretnutí s ďalšími predstaviteľmi tzv. normandskej štvorky – Francúzska, Ruska a Ukrajiny – v Paríži.

Merkelová zároveň bagatelizovala svoje výroky, ktoré učinila v septembri v Bruseli, keď povedala, že sýrsky prezident Bašár Asad by mal byť prítomný pri rozhovoroch o riešení tamojšej občianskej vojny. Podľa jej piatkových slov výzva na dialóg neznamená, že by mal Asad zostať ďalej na svojom poste.