Sysle sa už ukladajú na zimný spánok. V prírode je ich však stále málo

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Sysle pasienkové sa v septembri postupne ukladajú na zimný spánok, v ktorom prečkajú vo svojich podzemných norách až do jari. Syseľ patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú takzvaným pravým zimným spánkom (hibernáciou). Pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách. Ako informovala Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR), prikrmovanie sysľov zvyšuje ich kondíciu, samice odchovajú viac mláďat a viac mladých jedincov prežije zimné obdobie. Sysle obľubujú najmä slnečnicu, ale pochutnajú si aj na jablkách, mrkve, piškótach či suchom chlebe.

 

Sysle boli u nás kedysi bežný druh, no v súčasnosti patria medzi ohrozené. Ochrancovia prírody preto podnikajú viaceré aktivity na ich záchranu a ich návrat do slovenskej prírody. Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov vo viacerých lokalitách pred vyhynutím a dokonca niekde vytvoriť stabilné populácie. Syseľ pasienkový je druh viazaný na pravidelne spásané alebo kosené lúky v nížinných a podhorských oblastiach. Pod zemou buduje systém chodieb, ktoré využíva ako úkryt, sklad potravy, výchovu mláďat či na zimný spánok. Syslie kolónie majú stovky členov.

Pre sysľa je charakteristické „panáčkovanie“, postaví sa na zadné nohy a pozoruje okolie. Ak hrozí nebezpečenstvo, alebo je nablízku predátor, upozorní na to ostatných členov varovným piskotom. S úbytkom dobytka a pastierov sa syseľ z krajiny vytratil. Do lokality Biele Vody pri Muráni sa syseľ vrátil v roku 2000, v minulosti v dôsledku nevhodného hospodárenia tu vyhynul.

Viac o téme: druh, JAR, nora, ochrancovia, ohrozené, populácia, príroda, Štátna ochrana prírody SR, sysel, záchana, zimný spánok

Súvisiace články