Zahraničné

Tajani vyzýva objasniť smrť novinára. Žiada potrestať vinníkov

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL/ŠTRASBURG – Smrť saudskoarabského opozičného novinára Džamála Chášukdžího by mala podliehať medzinárodnému vyšetrovaniu. Uviedol to predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v pondelok večer na úvod druhého októbrového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

 “Parlament bude vždy v prvej línii boja za slobodu tlače a slobodu novinárov,” vyhlásil Tajani pred europoslancami a vyzval na dôkladné medzinárodné vyšetrovanie, ktoré by malo objasniť okolnosti smrti novinára a spisovateľa Džamála Chášukdžího, ktorý zomrel násilnou smrťou počas návštevy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule.

Podľa jeho slov zákonodarný zbor EÚ požaduje, aby zodpovedné saudskoarabské orgány vypátrali a potrestali vinníkov tohto ohavného zločinu.

Plénum EP si zároveň pripomenulo rok od vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Maltská žurnalistka prišla o život 16. októbra 2017 pri výbuchu bombovej nálože uloženej v jej automobile. Páchatelia a objednávatelia jej vraždy doteraz neboli identifikovaní a dolapení.

 

Galéria
Džamál Chášukdží
Novinár Džamál Chášukdží zomrel násilnou smrťou počas návštevy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule. Zdroj: TASR / AP
Európsky parlament si pripomenul rok od vraždy maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next