Zahraničné Politika Top

Tajná dohoda dvoch politikov môže ohroziť odloženie brexitu. Británia sa topí v chaose

Bývalý vodca Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), britský europoslanec Nigel Farage počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu 13. marca 2019. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Dolná komora britského parlamentu minulý týždeň v hlasovaní odmietla odchod krajiny z Európskej únie (EÚ) bez dohody. Naopak poslanci odsúhlasili presun dátumu brexitu. Má to však jeden háčik. Odloženie termínu musia schváliť vlády všetkých zostávajúcich 27 členských štátov EÚ. Či to urobia, nie je vôbec isté.

 

Zlyhá plán na odloženie brexitu na jednej krajine EÚ? Britský pravicový populista Nigel Farage, jeden z najväčších podporovateľov vystúpenia Veľkej Británie z Únie sa nechal počuť, že sa dohodol “so silným mužom z talianskej vlády,” ministrom vnútra Matteom Salvinim na tom, že Rím nepodporí odloženie brexitu. 

Ak jedna krajina EÚ zablokuje tento očakávaný návrh Britov, tak to bude znamenať, že “hra sa skončila”, cituje Bild splnomocnenca pre brexit z Európskej ľudovej strany (EVP) Elmara Broka. 

Predtým sa považovalo za relatívne isté, že EÚ bude súhlasiť s odkladom brexitu. Nemecký politik Brok sa však prihovára za odloženie vystúpenia z Únie maximálne do 23. mája. V inom prípade by sa totiž Británia musela zúčastniť eurovolieb. To by bolo podľa neho neúnosné. 

Bild tiež cituje Brokove kritické slová: “Sú tam (v Británii) len väčšiny proti niečomu, nie však za niečo.” 

O návrhu Spojeného kráľovstva na odklad brexitu budú členské štáty Európskej únie rokovať počas samitu, ktorý sa bude konať na budúci týždeň. Viacerí predstavitelia EÚ sa však vyjadrili, že Británia musí predložiť adekvátne dôvody pre svoj návrh.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini. (SITA/AP)

Nové rozporuplné signály z Británie

Po víkende panuje v Británii okolo brexitu úplný chaos. Britská vláda totiž zvažuje, že odvolá tretie hlasovanie o dohode o vystúpení krajiny z EÚ, ktoré bolo naplánované na tento týždeň. Minister obchodu Liam Fox povedal, že “nemá žiaden zmysel trvať na hlasovaní, keď nemáme žiadnu šancu ho vyhrať”.

Mayová medzičasom varovala pred dlhodobým odkladom brexitu. Ak bude dolná komora trvať na odmietaní dohody s Bruselom, krajina “nebude môcť EÚ opustiť dlhé mesiace, ak vôbec”.

Zmena postoja konzervatívcov?

Niektorí poslanci konzervatívnej strany v nedeľu uviedli, že by za dohodu predsa len zdvihli ruku. Mayovej koaličný partner, severoírska DUP, je podľa médií tiež pripravená zmluvu napokon prijať. Ak by tohto týždňové hlasovanie zlyhalo, bol by tvrdý brexit omnoho pravdepodobnejší. Tomu však chce zabrániť Brusel aj zástancovia vystúpenia z EÚ.