Politika Zahraničné Top

Varovanie svetových tajných služieb. Huawei vraj môže špehovať mobilné siete po celom svete

Ilustračná foto: TASR / AP

NEW YORK – Čínsky štátny koncern Huawei má pravdepodobne skrytý prístup do mobilných sietí na celom svete. Informuje o tom “Wall Street Journal” s odvolaním sa na zamestnancov tajných služieb USA,  Nemecka a Veľkej Británie. Prístup je vraj možný vďaka “zadným vrátkam”, ktoré by mali byť za normálnych okolností prístupné iba orgánom činným v trestnom konaní.

 

Podľa tejto správy USA o uvedených zisteniach informovali koncom roka 2019 Nemecko a Veľkú Britániu, aby ich odradili od budovania 5G siete touto čínskou spoločnosťou.

“Máme dôkazy, že Huawei dokáže tajne získať prístup k citlivým informáciám v systémoch, ktoré potom predáva,” uviedol pre denník bezpečnostný poradca Robert O’Brien.

Ďalší vysokopostavený úradník USA povedal: “Huawei o tomto skrytom prístupe neinformoval ani miestnych zákazníkov, ani úrady bezpečnosti hostiteľskej krajiny.”

Huawei nás mohol špehovať vyše desať rokov

Huawei mal disponovať touto schopnosťou minimálne od roku 2009 – takže už aj u predošlej technológie 4G. Americké zdroje ale nechceli prezradiť, či už prichytili Čínu pri využití “zadných dvierok”. Nezverejnili ani ďalšie podrobnosti.

Čínska štátna spoločnosť tieto tvrdenia odmieta. Huawei vraj nikdy nešpehoval a prípadnú takúto žiadosť z Pekingu by odmietol.

Trumpova admistratíva naliehala aj na Veľkú Britániu, aby Huawei nebudoval jej 5G sieť. Zdroj: SITA / AP

Bez vedomia operátora

Podľa predstaviteľov USA si spoločnosť Huawei vybudovala také vybavenie, ktoré umožňuje prístup k sieťam prostredníctvom rozhraní bez vedomia operátorov. Ostatní dodávatelia sietí takúto schopnosť nemajú.

Na konci decembra minulého roka do Berlína odcestoval vysoký predstaviteľ Rady národnej bezpečnosti USA Matthew Pottinger, aby sa so zisteniami podelil s vysokopostavenými úradníkmi vlády Angely Merkelovej a niektorých zástupcov aj presvedčil. Jedna správa nemeckého ministerstva zahraničia, ktorú vraj “Wall Street Journal” videl, hovorí o spoľahlivých dôkazoch o riziku špionáže, ktoré predstavuje Huawei.

Britániu nepresvedčili

Informácie o údajnej špionáži spoločnosti Huawei naopak nepresvedčili Britov. Napriek tlaku Trumpovej administratívy britská vláda povolila, aby sa na budovaní siete 5G čiastočne podieľal aj Huawei. Istý britský úradník informoval “Wall Street Journal”, že americké informácie o Huawei nie sú pre Britániu nové a už sú začlenené do analýzy o možných potenciálnych hrozbách.

Nemecko zatiaľ tiež nechce vylúčiť možnosť, že by 5G sieť mohla vybudovať čínska telekomunikačná spoločnosť Huawei. Francúzsky telekomunikačný operátor Orange nedávno naopak oznámil, že pre budovanie nových sietí 5G si vybral spoločnosti Nokia a Ericsson.

Ilustračná foto: TASR / AP

Ako je na tom Slovensko

Glob.sk oslovil v súvislosti s budovaním 5G siete aj najväčších slovenských mobilných operátorov. Zaujímalo nás, s akými firmami pri ich budovaní spolupracujú, alebo plánujú spolupracovať.  

Hovorkyňa spoločnosti Orange Alexandra Piskunová uviedla, že už teraz majú väčšinu vysielačov pripravených na spustenie siete 5G. “V prípade získania potrebných frekvencií plánujeme najskôr začať poskytovať  5G v štartovacom režime.” Spustenie plánujú okolo roku 2021.

Hovorkyňa tiež uviedla, že dodávateľom technológie na modernizáciu rádiovej siete Orangeu s ohľadom na príchod 5G je spoločnosť Nokia. Tá poskytne balík produktov a služieb, ktoré umožnia nasadenie 5G v celej krajine. Dohoda zahŕňa kompletnú modernizáciu siete, výsledkom čoho bude zvýšenie kvality siete pre zákazníkov a efektívnejšia prevádzka. 

Michal Korec, hovorca spoločnosti Telekom, nás informoval: “V strednodobom horizonte niekoľkých rokov plánujeme nasadiť aj 5G. Dodávateľ zatiaľ nebol určený – budeme ho špecifikovať neskôr.”

Mohlo by vás zaujímať