Spoločnosť Domáce Kultúra PR článok Top

Tajomné zákutia hradu Strečno volajú. Nezabudnite si vziať so sebou baterky

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Ísť na prehliadku hradu patrí k obľúbeným spôsobom, ako stráviť voľný čas. Pevnosti lákajú svojou bohatou históriou, no tajomné zákutia len tak neuvidíte. Obľube sa preto tešia nočné prehliadky. Ich atmosféra je nezabudnuteľná. Keďže sa blíži koniec prázdnin, využite preto sobotu na potulky a zavítajte na hrad Strečno. Čaká vás odhalenie zaujímavého príbehu.

 

Prehliadky v neskorých hodinách lákajú návštevníkov čoraz viac. Nezmeškajte dnešnú nočnú prehliadku na hrade Strečno. Pripravený je mimoriadny program, ktorý bude stáť za to. Tešiť sa môžete na napínavú rozprávku pod názvom „Srdce draka alebo ako sa Ďuro kráľom stal“. Návštevníci sa dozvedia, ako po mnohých nástrahách opäť raz zvíťazí láska a dobro. „V našich nočných prehliadkach sa vždy snažíme predstaviť zaujímavé príbehy atraktívne pre všetky vekové kategórie. Prostredie tmavého hradu a živého ohňa len umocní tajomnú atmosféru. Kto príde, určite neoľutuje,“ hovorí správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

 

Tešiť sa môžete na príbeh Srdce draka alebo ako sa Ďuro kráľom stal. Zdroj: archív

Scény na hradbách

Prehliadka sa začne na javisku pri Stredovekej dedine Paseka. Tá vyrástla v roku 2013 v podhradí hradu. Bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. ,,Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa,‘‘ objasňuje Považské múzeum v Žiline.

Veľkým lákadlom budú príťažlivé scény premietané priamo na hradbách. Nadšenci histórie sa potešia prehliadke všetkých miestností a tajomných zákutí majestátnej stavby. Tým to ale nekončí. V zrekonštruovanej kaplnke budú prebiehať minikoncerty vážnej hudby. V kaplnke sa nachádza figurína najznámejšej majiteľky hradu Žofie Bosniakovej. Je najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila. Bola nazývaná aj ako Svätica zo Strečna. Pomáhala chorým a chudobným.

Hrad Strečno opäť raz ožije aj v noci. Zdroj: archív

Srdcová záležitosť

Okrem toho bude v severnom paláci sprístupnená tiež výstava s názvom Obraz mojej duše od výtvarníka Vladimíra Mičienku. Ten sa pri tvorbe inšpiruje slovenskou prírodou a pamiatkami. Jeho vášňou je hrad Strečno, ktorý namaľoval z viacerých pohľadov. Môžete sa tak tešiť na niekoľko obrazov. „Všetky sú inšpirované slovenskou prírodou a pamiatkami. Hoci väčšinu z nich tvoria maľby a kresby krajiny, mojou srdcovou záležitosťou je hrad Strečno. Namaľoval som ho preto z viacerých pohľadov. Moje obrazy sú ilúziou reality a nie jej verným odrazom, ich vznik ovplyvňujú momentálne nálady a pocity. Náčrt však zodpovedá konkrétnemu miestu.“ povedal pre Považské múzeum v Žiline Vladimír Mičienka.

Vstupy na nočnú prehliadku sa uskutočnia o 21:00, 22:00 a 23:00. Nezabudnite si so sebou zobrať baterku. Bude potrebné si posvietiť na nohy. Cena vstupného je 8,8 eur, zľavnené 4,4 eur. Lístky si môžete kúpiť TU.

 

Pripravená je výstava obrazov Mičienka. Zdroj: pmza.sk

Zub času

Hrad Strečno bol postavený počas stredoveku. Prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1316. Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov. Asi najznámejším vlastníkom bola rodina Bošňáková. V 17. storočí sa hrad podrobil skúške. Michal Paull podmínoval hradnú vežu a odniesol si aj cennosti. ,,V roku 1910 bol hrad čiastočne zaistený a spevnený. V roku 1944 bol v čase druhej svetovej vojny poškodený bojmi. V rokoch 1978 až 1994 sa na mieste hradu konal archeologický výskum,‘‘ uvádza sa na oficiálnej stránke hradu. Po komplexnej rekonštrukcii je hrad od roku 1995 sprístupnený verejnosti.

 

Galéria
Prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1316. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Na hrade sa konajú počas roka rôzne akcie. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Majestátny hrad je sprístupnený verejnosti od roku 1995. Zdroj: hradstrecno.sk
Hrad ponúka množstvo atrakcií. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo
Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
Strečno láka návštevníkov na zaujímavé prehliadky. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová
navigate_before
navigate_next