Spoločnosť Zahraničné Lifestyle Top

Tajomstvo “psích očí” odhalené! Budete prekvapení, na čo vedci prišli

Vedci odhalili, ako dokážu psy zdvíhať obočie. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Keď sa na vás psy pozrú s veľkými očami, ťažko im niečo odopriete a všetko im odpustíte. Teraz vedci zistili, kde sa ten “psí pohľad” vzal.

 

Majitelia psíkov to vedia: Keď sa domáci miláčik cíti neistý, zvyčajne sa na svojho pána pozerá s veľkými očami. Pre priateľov štvornohých tvorov to môže pripadať ako samozrejmosť, ale takéto správanie je pre najbližšieho príbuzného psov – vlka – cudzie. Štúdie ukázali, že očný kontakt medzi ľuďmi a psami je dôležitý pre vzájomnú sociálnu interakciu.

Ľudia obzvlášť citlivo reagujú na schopnosť psov zdvihnúť obočie, čím dosahujú spomínaný typický pohľad. Štúdia z roku 2013 odhalila, že psy v útulkoch nájdu rýchlejšie nového majiteľa, ak často zdvíhajú obočie. Nová štúdia, ktorú vypracovali čiastočne rovnakí vedci, odhalila ešte zaujímavejšiu vec. Podľa nej sme v psoch tento pohľad vypestovali my sami.

Vedci okrem iného porovnávali tvárové svalstvo medzi psami a vlkmi. Pritom sa ukázalo, že je takmer identické až na jednu výnimku – oblasť očí. Svaly, ktoré spôsobujú dvíhanie obočia, boli u psov prítomné (s výnimkou plemena husky, ktoré je vývojovo bližšie vlkom), zatiaľ čo vlky tam mali len riedke svalové vlákna a tkanivo (na obrázku – vľavo je svalstvo psa a napravo vlka).

Na obrázku vidieť, že pes (vľavo) má vyvinuté svaly na zdvíhanie obočia. zatiaľ čo vlk ho nemá. Zdroj: SITA/AP

Pohľad sa podobá na smutného človeka

Keď vedci priviedli k sebe človeka a psov alebo vlkov, psy využívali očné svaly – vlky to nerobili vôbec. Psy veľmi často zdvíhali svoje obočie. To potom pôsobí tak, akoby mali veľké oči, píšu vedci z University of Portsmouth z tímu Juliany Kaminskej v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Tvár zvieraťa potom vyzerá ako detská. Okrem toho sa takýto pohľad podobá na smutného človeka. To môže u majiteľa vyvolať reflex starostlivosti.

Vedci predpokladajú, že ľudia si pri domestikácii psov vyberali jedincov, ktorí mali schopnosť zdvihnúť obočie. Táto schopnosť sa potom objavovala stále častejšie a častejšie. To, že sa mäkké tkanivo ako sú svaly vyvinulo počas evolúcie za tak krátku dobu, považujú vedci za pozoruhodné. Veď psy a vlky sa od seba oddelili len pred 33-tisíc rokmi.

Galéria
Takýto pohľad obmäkčí každého majiteľa. Zdroj: pixabay
Takýto pohľad obmäkčí každého majiteľa. Zdroj: pixabay
Takýto pohľad obmäkčí každého majiteľa. Zdroj: pixabay
Takýto pohľad obmäkčí každého majiteľa. Zdroj: pixabay
Takýto pohľad obmäkčí každého majiteľa. Zdroj: pixabay
Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next