Spoločnosť Domáce

Takéto zvláštne leto sme tu nemali dlho. Júnové teploty sa udržali až do prázdnin

Zvláštnosťou tohto leta je, že júnové teploty sa udržali až do prázdnin. Zdroj: AP /Michael Probst

BRATISLAVA – Mimoriadne teplé počasie, ktoré sa začalo už na začiatku júna a udržalo sa až do prvých dní prázdnin, je podľa meteorológov zvláštnosťou tohto leta. Podobný vývoj zaznamenali naposledy v júni 1964.

 

Vtedy však teplota nedosiahla ani raz 35 stupňov Celzia a séria tropických dní sa skončila už 29. júna. Tento rok Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) evidoval v priebehu júna až sedem tropických dní s maximálnou teplotou 35 stupňov a viac.

V minulosti sa odporúčalo tým, ktorí chceli zažiť pravé letné počasie na Slovensku, zobrať si dovolenku na prelome júla a augusta. „Toto platilo približne do konca 80. rokov 20. storočia. Následne sme zažili august v roku 1992, ktorý je stále najteplejším mesiacom spomedzi všetkých mesiacov v histórii meteorologických meraní na Slovensku,“ bilancuje SHMÚ na svojej stránke.

Postupne pribúdali letá, kedy bolo teplo ešte aj pred začiatkom školského roka a na konci 90. rokov 20. storočia registrovali časté vlny horúčav už v júni. Teplé až horúce počasie možno podľa meteorológov v 21. storočí očakávať už vo všetkých letných mesiacoch.