Domáce Spoločnosť

Takmer milión eur na modernizáciu SND nestačí. Vyrieši len technické problémy

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Väčšina peňazí určených na opravy historickej budovy Slovenského národného divadla (SND) sa má minúť na vyriešenie havarijných stavov v novom bratislavskom sídle SND. Konkrétne ide o 954 367,34 eura nevyčerpaných z celkovej sumy 980 tisíc eur.

 

Naša prvá divadelná scéna chce za ne zaplatiť prístroje, zariadenie, techniku a náradie nevyhnutné na modernizáciu riadiaceho systému scénického zariadenia Opery a Baletu v novej budove SND na Pribinovej ulici. Vyplýva to z Návrhu na vydanie súhlasu vlády SR so zmenou účelu použitia kapitálových výdavkov pridelených v roku 2018 kapitole Ministerstva kultúry SR. Materiál predkladá Ministerstvo kultúry (MK) SR na stredajšie rokovanie vlády ako iniciatívny materiál na základe žiadosti SND.

Najviac sa minie na sálu Opery a Baletu

Väčšina peňazí určená pôvodne na opravu historickej budovy SND je potrebná pre sálu Opery a Baletu SND. Sála je najväčšou scénou národného divadla a tento aj minulý rok v nej opakovane zlyhala javisková technika. Bez fungujúcej javiskovej techniky musí SND rušiť predstavenia a obmedziť tvorbu, čím zároveň príde o časť tržieb.

Zdroj: TASR / Dano Veselský

Posledná takáto havária sa týkala počítačového vybavenia javiskovej techniky a zapríčinila zrušenie predstavenia opery Tosca 26. marca tohto roka a „s vysokou pravdepodobnosťou sa tieto situácie budú opakovať čoraz častejšie“, dodalo v materiáli MK SR. SND preto požiadalo svojho zriadovateľa – ministerstvo kultúry „o možnosť využiť nevyčerpané finančné prostriedky pôvodne určené na zabezpečenie nevyhnutných opráv historickej budovy SND na financovanie úspešne ukončeného verejného obstarávania na rekonštrukciu riadiaceho systému Opery a Baletu v Novej budove SND“.

Zaistilo robotu

Slovenské národné divadlo zaistilo v historickej budove na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave nevyhnutné udržiavacie práce. Zároveň prispôsobilo hrací plán súčasným technickým podmienkam tak, aby sa budova dala využívať až do začiatku komplexnej rekonštrukcie. Tá je plánovaná po ukončení jubilejnej 100. divadelnej sezóny 2019/ 2020, vyplýva ďalej z materiálu.

O finančnom zabezpečení rekonštrukcie historickej scény národného divadla rozhodla vláda v decembri 2017. Zo štátneho rozpočtu určila na tento účel 980-tisíc eur. „V roku 2020 si pripomenieme 100 rokov od založenia SND. Všetci sme si vedomí, že naša historická budova SND potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu, aby sme aj naďalej vytvorili priestor pre pôsobenie našich umeleckých súborov v technických, prevádzkových a estetických kritériách zodpovedajúcich podmienkam 21. storočia,“ reagoval vtedajší generálny riaditeľ SND Marián Chudovský na rozhodnutie kabinetu.

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla (SND). Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Historickú budova SND postavili v roku 1886, od roku 1920 je sídlom SND a je kultúrnou pamiatkou. Naposledy hlavnú scénu národného divadla komplexne rekonštruovali v rokoch 1968 až 1972. Odvtedy sa robili iba čiastkové úpravy. Divadlo preto potrebuje rozsiahlu obnovu celého objektu. Opravovať sa majú priestory a hlavné technické a technologické zariadenia. Zaistiť majú riadnu umeleckú aj technickú prevádzku a bezpečnosť zamestnancov, ale aj bezpečnosť a komfort návštevníkov.