Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Takúto reakciu veru nečakali. Diváci pokrikovali na hercov počas predstavenia

Zdroj: Divadlo LUDUS

BRATISLAVA – Problémy doma, problémy v škole. Poznáte ten pocit, keď sa vám zrazu všetko rúti ako domček z kariet? Zdá sa vám, že nič nestíhate, ale zároveň chcete zachrániť svet. Pubertiačka Lucia musí znášať výchovné záchvaty dospelých, do toho sa ešte aj zamiluje. Aj keď to pôsobí ako úplná katastrofa, hra Divadla LUDUS Pozor, double stress! nás presvedčí, že happy endom nemusí skončiť iba film.

 

Problémy jej začínajú prerastať cez hlavu. Každý deň sa musí trápiť s nervóznou mamou, ktorá v práci nestíha. Do toho nepracujúci otec, ktorý sa snaží napísať knihu a celý deň pobehuje po dome len v trenírkach. Ach áno, aj takéto ,,ťažkosti‘‘ rieši trinásťročná Lucia, ktorá je práve v rozkvete puberty.

Hra pozor, double stress! je príbeh rodiny s bežnými problémami. ,,Lucia rieši klasické problémy ako všetci pubertiaci – škola, záľuby, prvé lásky. Vzťah jej rodičov ale práve prechádza krízou. Všetky tieto okolnosti sa jej v živote kumulujú a ona sa s nimi snaží vysporiadať. Hrozí, že sa jej rodičia rozvedú. Bojí sa, že by skončila v striedavej starostlivosti a musela by sa v jednom kuse sťahovať. Robí všetko preto, aby rodičia zostali spolu a do toho si rieši aj svoje súkromné a školské veci,‘‘ rozpráva pre Glob.sk herečka Adela Mojžišová, ktorá stvárňuje práve Luciu.

 

Lucia hľadá pomoc u svojej matky. Zdroj: Divadlo LUDUS

Zbytočné stresy

Lucia rieši rozvod rodičov aj so svojou najlepšou kamarátkou a, samozrejme, so svojim psom. Ten jej práve v ťažkých časoch veľmi pomáha. Do toho všetkého sa ešte aj zamiluje do Tomáša. Zaľúbenosť im srší z očí, no prvá pusa nie a nie prísť. Na konci sa ale predsa len dočkáme. Nevinná pusa na scéne končí obrovským potleskom divákov a slovom ,,konečne”.

Hra plná rozpakov a stresu nám nakoniec dá na konci možnosť vydýchnuť si. Dokonca zasiahne aj psychologička, ktorá sa s Luciou porozpráva o tom, čo ju trápi. Aj rodičia napokon zistia, že bez seba nemôžu byť a pochopia, že dcérine šťastie je pre nich to najpodstatnejšie.

Divadlo LUDUS nezabúda na hlbokú myšlienku ani pri tejto hre. ,,Teraz to vyznie ako klišé vzhľadom na to, že sa to objavuje aj v názve, ale pre mňa je posolstvom hry myšlienka, že niekedy je vhodné chvíľu počkať a neriešiť problémy s horúcou hlavou. Lucia sa to prvýkrát v živote učí na vlastnej koži. Samozrejme, tiež si uvedomuje, že nemôže rezignovať a nechať všetko tak, ale ani zbytočné stresy nič nevyriešia. Často nám pomôže pomoc skúsenejších, starších alebo rada odborníka,‘‘ dodala herečka Mojžišová.

 

Lucia si rozumie so svojim psom, otec občas ich srandu nechápe. Zdroj: Divadlo LUDUS

Príručka správania sa v divadle

V Luciinej koži sa môže ocitnúť ktokoľvek. Preto pozrieť si príbeh o tom, ,,ako to nespackať‘‘, je dôležité práve pre mladú generáciu. Nie vždy sa ale nájdu diváci, ktorí majú o divadlo ako také záujem. Ako uvádza herečka Mojžišová, pre hercov je to neľahká úloha. Počas hry totiž veľa možností nemajú, musia prerozprávať príbeh a to chce svoj čas. ,,Deti nám do toho interaktívne vstupujú, takže niekedy je to ťažké. Dnes sme mali zmiešané obecenstvo, mladších a starších. Boli momenty, kedy tí mladší počúvali, ale starší ich vyrušovali. Dnešná generácia je zvyknutá na rýchle zmeny, viac vnímajú vizuálne než verbálne. Ale aby som im úplne nekrivdila, boli aj momenty ticha či smiechu, kedy predpokladáme, že počúvajú.‘‘

Podľa nej mnohé deti, najmä v teenagerskom veku nie sú zvyknuté chodiť do divadla. ,,Myslia si, že sa tam môžu slobodne nahlas rozprávať, komentovať dej, môžu na nás vykrikovať ako na postavy v hre, a pritom si neuvedomujú, že sme živí. Sú viac zvyknutí na kiná, videá na internete, a nie sú vedení k divadelnej kultúre,” vraví. Mojžišová preto apeluje na učiteľky: ,,Vždy podľa správania divákov vidíme, aký ,,kľúč” v prístupe zvolia v konkrétnej škole, či triedach. Pokiaľ im je to jedno a smejú sa na hláškach z obecenstva spolu s deťmi, vieme, že je “zle”.”

Obsadenie:

LUCIA: Adela Mojžišová
MAMA a iné: Elena Kolek-Spaskov
TOMÁŠ a iné: Martin Kollár
OTEC a iné: Lukáš Tandara

 

So spolužiakmi sa cíti vo svojej koži. Zdroj: Divadlo LUDUS

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Mama zavalená prácov, otec, ktorý nepracuje a pes, ktorý je vždy na blízku. Zdroj: Divadlo LUDUS
S kamošmi nudu nepozná. Zdroj: Divadlo LUDUS
Luciin otec si nakoniec prácu nájde. Zdroj: Divadlo LUDUS
Lucia sa o problémoch rozpráva aj so psychologičkou. Zdroj: Divadlo LUDUS
Mama pracuje denne niekoľko hodín. Zdroj: Divadlo LUDUS
navigate_before
navigate_next