Regióny Liptovský Mikuláš Šport Top

HORÚCA AKTUALITA: Petra Vlhová má nového trénera

Petra Vlhová, víťazka veľkého krištáľového glóbusu v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Novým trénerom slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej sa stal Mauro Pini. Švajčiar vo funkcii nahradil talianskeho kouča Livia Magoniho, ktorý v sezóne 2020/2021 priviedol Vlhovú k zisku veľkého glóbusu pre celkovú víťazku Svetového pohára. S Vlhovej tímom sa predbežne dohodol na ročnej zmluve, ale strany nevylučujú ani dlhšiu spoluprácu.

 

Pini v minulosti trénoval Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú, ktorá bola v uplynulom ročníku Svetového pohára najväčšou súperkou Vlhovej v boji o veľký krištáľový glóbus. Viedol aj Slovinku Tinu Mazeovú či Španielku Mariu-Jose Riendovú-Contrerasovú. “Som šťastná, že spoločne so všetkými ľuďmi v mojom tíme môžeme tvrdo pracovať na dosiahnutí všetkých našich cieľov. A aj ked dosiahnuť to, čo sme si predsavzali nebude jednoduché, som presvedčená, že vďaka skúsenostiam a vysokej odbornosti tréningových postupov nášho nového hlavného trénera – Maura Piniho, ich spoločne dosiahneme nielen kvôli sebe, no najmä pre všetkých fanúšikov, ktorí za nami stoja,” povedala Vlhová pre svoju oficiálnu stránku.

Pridal sa aj jej otec Igor Vlha: “Keď sme sa pred 5 rokmi rozhodli ísť cestou najvyššej kvality a zabezpečiť pre Petru najkvalitnejších trénerov a spolupracovníkov, zvažovali sme aj angažovanie švajčiarskeho odborníka Maura Pini. V tom čase sme sa predovšetkým z ekonomických dôvodov ešte dohodnúť nedokázali, ale naša aktuálna pozícia nám už dosiahnutie dohody umožňuje a ja som šťastný, že do nášho tímu prichádza vysoko renomovaný tréner. Náš nový hlavný tréner má v športovej oblasti absolútne voľné ruky a my mu vytvoríme ideálne podmienky pre realizáciu jeho tréningových a súťažných predstav, či akékoľvek rozšírenie realizačného tímu. Predbežne sme sa dohodli na jednu sezónu, ale ja verím v dlhodobú a najmä úspešnú spoluprácu.”
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (v strede), zľava rodičia Igor Vlha a Zuzana Vlhová, druhý sprava brat Boris Vlha s priateľkou Simonou Jágerskou. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Spokojný je aj brat Petry Vlhovej Igor Vlha: “Veľmi si vážim, že Mauro akceptuje všetkých ľudí v našom tíme, s ktorými sme v predchadzajúcich rokoch dosiahli veľké úspechy. Po dohode tím predbežne rozširime o fyzioterapeutku a nového servismana. Veľmi sa teším na spoluprácu a verím, že sa opäť všetci naučíme niečo nové, vďaka čomu budeme môcť byť opäť úspešnejší.” 
Nadšenie neskrýval ani nový švajčiarsky tréner Vlhovej Mauro Pini: “Ďakujem Ski Team Vlha za príležitosť byť súčasťou tímu, ktorému sa už podarilo dosiahnuť veľké úspechy. Je pred nami množstvo práce a nových výziev. Som rád, že budem môcť Petre pomôcť dosiahnuť jej ďalšie vysoké ciele. Teší ma, že v budúcej sezóne budem môcť na olympijských hrách reprezentovať slovenské farby.”
Dvadsaťpäťročná Vlhová dosiahla pod Magonim vo Svetovom pohári 41 pódiových umiestnení, z toho devätnásť víťazstiev. V sezóne 2019/2020 získala pod jeho vedením malé glóbusy za slalom a paralelné disciplíny. V ročníku 2020/2021 zaznamenala historický úspech pre slovenské lyžovanie, keď sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára. Na Majstrovstvách sveta 2019 v Are vybojovala titul v obrovskom slalome, celkovo na svetových šampionátoch získala v individuálnych súťažiach päť medailí (1-3-1), plus striebro v tímovej súťaži v St. Moritzi 2017.

Správu aktualizujeme.