Politika Kauzy Domáce Top

Taliani na východe aj sledovanie novinárov. Vyšetrovanie vraždy Kuciaka odhalilo množstvo špiny na najvyšších miestach

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľky smeruje ku koncu. Vyšetrovateľ sa chystá prípad ukončiť podaním návrhu na obžalobu. Ak sa s ním dozoroví prokurátori stotožnia, vec môže skončiť čoskoro na súde. Samotné vyšetrovanie vraždy však prinieslo množstvo odhalení. Polícii tak na stole zostane stále viacero nedoriešených káuz. 

 

“Prípad postupuje podľa pripraveného scenára s cieľom prispieť k politickej aréne predvolebného súboja. Vyšetrovanie je však sprevádzané procesnými chybami a dôkazná núdza vyšetrovateľa je dnes očividná,” tvrdí obhajca Mariana Kočnera Marek Para.

Kočner je v tejto veci obvinený. Spolu s ním sa mali na vražde novinára a jeho priateľky podieľať aj ďalší ľudia – Tomáš Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová.

Ján Kuciak pracoval ako investigatívny novinár v spravodajskom portály Aktuality.sk. Jeho a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelil vo Veľkej Mači pravdepodobne Miroslav Marček. Stalo sa tak 21. februára 2018 v ich rodinnom dome.

Odhalili mnoho

Už v deň, kedy sa Slovensko o vražde dozvedelo, informoval vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar, že motívom bola zrejme jeho práca. V médiách sa okamžite začalo špekulovať o viacerých kauzách, ktorým sa zavraždený novinár venoval. Vyšetrovatelia preverili všetky z nich.

Hoci oficiálne Mariana Kočnera z objednávky vraždy obvinili až v marci tohto roka, už tesne po Kuciakovej smrti sa jeho meno intenzívne spomínalo. Kontroverzný podnikateľ sa totiž v minulosti Kuciakovi počas jedného z ich telefonátov vyhrážal. Kuciak sa totiž dlhodobo venoval jeho podnikaniu a možnej trestnej činnosti. Novinár bol s nahrávkou telefonátu na polícii, tá však prípad neriešila.

Pár dní po tom, ako boli nájdené telá snúbencov, sa pozornosť obrátila iným smerom. Novinár sa totiž pred svojou smrťou intenzívne venoval talianskej mafii, ktorá pôsobila najmä na východnom Slovensku. Jej predstavitelia mali mať napojenie až na ľudí z Úradu vlády. V poslednom článku, ktorý bol vydaný po Kuciakovej smrti, opisoval zneužívanie eurodotácií na poľnohospodárstvo talianskymi podnikateľmi, ktorí majú napojenie na odnož talianskej organizovanej skupiny ’Ndrangheta. Talianska stopa však v súvislosti s vraždou nepotvrdila.

Antonino Vadala sa poznal s hlavnou štátnou radkyňou. Zdroj: TASR / František Iván

Na východnom Slovensku odhalili novinári okrem divného podnikania Talianov aj ďalšie pochybenia. Zdá sa, že dotácie boli systematicky zneužívané aj “grófkou” Ľubicou Roškovou. Exposlankyňa Smeru je dnes obvinená zo subvenčného podvodu. Kvôli zneužívaniu dotácií boli na Slovensku niekoľkokrát aj europoslanci, ktorí sa intenzívne zaujímali o problémy farmárov na východe krajiny. Samotní poľnohospodári sa neskôr združili a na traktoroch niekoľkokrát prišli do Bratislavy.

Sledovanie novinárov

Ďalšou kauzou, ktorá vyplynula z vyšetrovania vraždy, sú lustrácie a sledovanie novinárov. Keď polícia v októbri 2018 vzala do väzby obvinených z vraždy Kuciaka, Kočnerov bývalý priateľ Peter Tóth šiel na políciu. Vyšetrovateľom odovzdal auto a mobilné telefóny Mariana Kočnera a ešte v pozícií chráneného svedka im prezradil, že pre Kočnera sledoval novinárov. Tvrdí však, že nevedel ako Kočner tieto informácie využije. Myslel si, že ide o paparazovanie novinárov pre Kočnerov portál Na pranieri.

V tomto dome zavraždili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Neskôr sa ukázalo, že Kočner sa cez svoje kontakty dokázal dostať aj k informáciám z policajných databáz. K tým by mali mať pritom prístup výhradne muži zákona a to len v odôvodnených prípadoch. Novinári, ktorých sledovanie si u Tótha mal objednať Kočner, už v tejto veci vypovedali. Polícia im vtedy ukázala aj “pavúka” ich rodín, ktoré Kočner získal z prostredia polície.

Kočnerova Threema

Samostatnou kapitolou sú informácie, ktoré polícia získala z Kočnerovho mobilu. Vyšetrovatelia v spolupráci s Europolom totiž prelomila Kočnerove heslá v mobile a dostali sa tak do jeho aplikácie Threema. Prostredníctvom nej Kočner šifrovane komunikoval s mnohými ľuďmi.

Zo zverejnených správ vyplýva, že Kočnerovi boli po ruke mnohí politici, sudcovia či iní verejní činitelia. Kontakty s Kočnerom a Zsuzsovou už stáli miesta oboch námestníkov generálnej prokuratúry. Miesta štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti sa po mediálnom tlaku vzdala Monika Jankovská, ktorú mal v správach so Zsuzsovou Kočner nazývať svojou “opičkou”. 

Jankovská sa vraj svojho miesta na ministerstve spravodlivosti vzdala kvôli tlaku na jej rodinu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Aj v tejto veci polícia koná a niekoľkým sudcom a prokurátorom odobrala mobily. Vyšetrujú ich v súvislosti so zneužívaním právomocí verejného činiteľa. Z Threemy má totiž vyplývať, že sudcovia ovplyvňovali rozsudky v prospech Kočnera.

Je pritom otázne, koľko nových káuz ešte len vypláva na povrch. Novinári, ktorí správy z Threemy zverejňovali totiž tvrdia, že vyberajú len tie, ktoré sa nedotýkajú priamo vraždy. Kto bol do skutku zapletený a akú úlohu hrali Kočnerove kontakty na najvyššie miesta v tejto kauze teda zostáva otázkou. Objasní ju zrejme až súdne pojednávanie, ktoré by sa po vznesení obžaloby mohlo odštartovať do niekoľkých mesiacov.

Galéria
Marian Kočner na pojednávaní v kauze zmenky TV Markíza. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: archív
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Istý pamätník spravili ľudia aj na Námestí SNP v Bratislave, kde mu denno denne horia sviečky. Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next