Spoločnosť Zahraničné

Taliansko otestuje 150-tisíc ľudí s cieľom zistiť skutočný rozsah nákazy

Taliansko otestuje 150-tisíc ľudí s cieľom zistiť skutočný rozsah nákazy. Zdroj: TASR / AP

RÍM – Taliansko od pondelka začína s testovaním 150.000 ľudí na prítomnosť protilátok nového koronavírusu za účelom zistenia skutočného rozsahu nákazy v krajine. Cieľom je zistiť, koľko ľudí bolo infikovaných a či sa tento počet zhoduje s oficiálnymi údajmi. V pondelok o tom informovala agentúra DPA.

 

Testovanie, ktoré má byť vykonané v približne 2000 lokalitách po celom Taliansku, budú mať na starosti pracovníci talianskeho ministerstva zdravotníctva a Červeného kríža a jeho výsledky spracujú miestne štatistické úrady.

Vďaka tejto forme testovania úrady dokážu identifikovať aj ľudí, ktorí mali alebo majú len minimálne alebo žiadne príznaky ochorenia COVID-19 vyvolávaného novým koronavírusom.

Účasť na testovaní je dobrovoľná a údaje všetkých účastníkov musia byť anonymizované.

Taliansko patrí medzi krajiny sveta, ktoré koronavírusová pandémia zasiahla vôbec najtvrdšie. Talianske úrady celkovo evidujú už približne 230.000 prípadov ochorenia COVID-19.

Ochorenie si v Taliansku podľa oficiálnych štatistík vyžiadalo už takmer 33.000 obetí, no experti predpokladajú, že skutočný počet úmrtí je oveľa vyšší. Niektoré dôkazy tiež naznačujú, že vírus sa dostal do krajiny niekoľko týždňov pred prvým oficiálne potvrdeným prípadom.

Taliansko však nie je prvou krajinou, kde úrady spúšťajú rozsiahle testovanie za účelom zistenia skutočného rozsahu nákazy. Španielsko plánuje otestovať 90.000 ľudí a Nemecko 30.000.