Politika Zahraničné

Taliansko zablokovalo Bannonove plány na akadémiu pre populistických vodcov

Steve Bannon
Steve Bannon. Zdroj: SITA/AP

RÍM – Talianske ministerstvo kultúry zrušilo prenájom stredovekého kláštora neďaleko Ríma, ktorý mal slúžiť ako sídlo akadémie pre budúcich populistických politických lídrov. Agentúra Reuters, ktorá o tom informovala, spresnila, že založenie takéhoto inštitútu bolo súčasťou plánov bývalého poradcu Bieleho domu Steva Bannona na ďalšie šírenie jeho nacionalistickej a populistickej politiky v celej Európe. 

Talianske ministerstvo odôvodnilo svoje rozhodnutie rôznymi porušeniami ustanovení zmluvy o prenájme, ktorých sa dopustil inštitút Dignitatis Humanae. Inštitút podľa ministerstva nezaplatil okrem toho ani poplatky za užívanie kláštora Trisulti, vyplývajúce z koncesného práva, a neposkytuje ani peniaze na údržbu vyše 800-ročnej budovy.

“Iniciovať odstúpenie od zmluvy o prenájme bolo v skutočnosti našou povinnosťou,” povedal Gianluca Vacca, zástupca ministerstva kultúry a člen Hnutia piatich hviezd (M5S). Zakladateľ inštitútu Benjamin Harnwell odmietol všetky tvrdenia talianskeho ministerstva a vyhlásil, že bude bojovať o zotrvanie inštitútu v kláštore.

Podľa Reuters Bannon pomohol získať finančné prostriedky pre vznik tohto inštitútu. Vlani v septembri Harnwell pre Reuters povedal, že Bannon mu pomáhal aj vytvoriť učebný plán na prípravu budúcich vodcov z prostredia katolíckej krajnej pravice.