Zahraničné

Taliban sa chce zúčastniť mierových rozhovorov v Moskve

Taliban, FOTO: archív

KÁBUL- Afganské militantné hnutie Taliban v stredu oznámilo, že na mierové rokovania do Moskvy vyšle svojich popredných predstaviteľov. Taliban tak urobil len niekoľko hodín po tom, čo afganská vlád a odmietla ponuku zúčastniť sa rokovaní, informovala  agentúra AP.
Rusko na septembrové mierové rokovania pozvalo zástupcov viacerých krajín vrátane Spojených štátov, avšak Washington účasť na rokovaniach odmietol.

“Naši vodcovia prijali pozvanie zúčastniť sa mierových rokovaní pod vedením Ruska,” uviedol hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžahíd. Dodal, že moskovských rokovaní sa zúčastní najmenej štvorčlenná delegácia pod vedením Šéra Mohammada Stánikzaía, šéfa politického úradu Talibanu so sídlom v katarskej metropole Dauha.

Len niekoľko hodín predtým afganská vláda vyhlásila, že sa moskovských rozhovorov o budúcnosti Afganistanu, naplánovaných na 4. septembra, nezúčastní.

“Rozhodli sme sa, že sa moskovskej konferencie nezúčastníme,” uviedol nemenovaný afganský predstaviteľ s tým, že vláda by bola ochotná “viesť priame rokovania” s Talibanom bez zasahovania cudzích mocností.

Nemenovaný vysokopostavený diplomat uviedol, že za daných okolností si Rusko bude musieť plány na usporiadanie rozhovorov s Talibanom rozmyslieť. “Usporiadať rozhovory o Afganistane bez jeho vedúcich predstaviteľov nemá zmysel,” uviedol diplomat.
Ruské veľvyslanectvo v Kábule zatiaľ situáciu okolo rozhovorov o Afganistane nekomentovalo.