Zahraničné

Taliban to vidí jasne. Tvrdí, že nemá v pláne prímerie

Hnutie Taliban. Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko, File

KÁBUL – Afganské militantné hnutie Taliban v pondelok poprelo, že by súhlasilo s prímerím v krajine. Príslušné vyhlásenie vydalo po tom, ako sa objavili dohady o možnej dohode, ktorá by po viac než 18 rokoch vojny obmedzila boje, informovala agentúra AFP.

“V posledných dňoch niektoré médiá zverejňovali nepravdivé správy o prímerí… Faktom je, že Afganský islamský emirát nemá plány na prímerie,” uviedol Taliban vo vyhlásení. Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa títo afganskí povstalci, ako aj miestne a zahraničné ozbrojené sily pripravujú na ďalšiu krvavú zimu, píše AFP.

Boje v Afganistane pokračujú, aj keď Washington rokuje s Talibanom o dohode, v rámci ktorej by USA stiahli svoje jednotky z krajiny výmenou za bezpečnostné záruky. Afganistan sužujú aj pokračujúce politické spory po tom, ako úrady oznámili predbežné výsledky posledných prezidentských volieb, podľa ktorých prezident Ašraf Ghaní smeruje v opätovnému víťazstvu.

Volebné úrady však dosiaľ nevyhlásili konečné výsledky, keďže dostali vyše 16.000 sťažností, pričom definitívne sčítanie sa očakáva v najbližších týždňoch. Taliban dlho vníma Ghaního ako bábku Spojených štátov a odmieta rokovať s jeho vládou, čo vedie k obavám, že vnútroafganské boje budú pokračovať aj v prípade, že USA dosiahnu dohodu s militantmi.